KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy Senátor Patrik Kunčar (KDU-ČSL): Požadujeme zřízení mezinárodního tribunálu, který by vyšetřil vražd
Zpět

Senátor Patrik Kunčar (KDU-ČSL): Požadujeme zřízení mezinárodního tribunálu, který by vyšetřil vraždění lidí na Ukrajině

Přidáno 6. 4. 2022
Ilustrační foto
Tiskové zprávy
Podle senátora Kunčara je zapotřebí, aby se Česká republika zapojila do příprav pro ustanovení mezinárodního soudního tribunálu pro souzení pachatelů všech zločinů spáchaných Ruskou federací na Ukrajině, a aby vláda nadále pokračovala v pomoci Ukrajině.

„Vyjadřuji podporu vládě v další pomoci Ukrajině, ať už se to týká dodávek zbraní nebo další pomoci, která bude v budoucnu třeba,“ říká senátor a místopředseda Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Patrik Kunčar. Právě tento výbor navrhuje na dnešní plénum Senátu text usnesení k situaci na Ukrajině a masakru v Buči.

V usnesení stojí, že Ruská federace musí nést následky za rozpoutání války, a to včetně platby reparací, a že představitelé Ruska, kteří jsou odpovědní za válečné zločiny, musí být postaveni před soud a potrestáni. Text také obsahuje apel na vládu ČR, aby nadále intenzivně podporovala Ukrajinu dodávkami vojenského i jiného materiálu a pokračovala v sankčních opatření do doby, než Rusko stáhne své jednotky z celého území Ukrajiny.

Pro senátora Kunčara jsou krom toho nepřijatelné i útoky, nebo dokonce únosy starostů ukrajinských měst a obcí ruskými vojáky. „Je třeba odsoudit i brutální násilí právě vůči starostům, zástupcům samospráv, ale i vůči novinářům a zástupcům občanské společnosti. Je to velmi vážná věc, protože život ve městech a obcích na Ukrajině je již tak zásadně zatížen a při útocích na tyto osoby se situace stává ještě komplikovanější,“ dodává senátor Kunčar.
 

kategorie Tiskové zprávy