Mýty a fakta
Mýtus ❌🙅♂️
Oprav dům po babičce je na dluh a zatěžuje státní rozpočet. Všude se říká, že musíme šetřit, a teď se takhle rozhazuje.
Na pravou míru✅👍
Nová zelená úsporám, a tedy i její rozšíření v podobě programu Oprav dům po babičce, nejsou financovány ze státního rozpočtu, ale z evropských peněz. Evropská unie nám z prodeje emisních povolenek dává k dispozici peníze do Modernizačního fondu, které jsou účelově vázány na odchod od uhlí a energetické úspory v domácnostech. Na nic jiného nemohou být použity a v době klimatické krize je to tak správně, musíme je využít a to zodpovědně. Celkově máme k dispozici 55 miliard korun, ty jdou na opatření jak na rodinných domech, tak v bytovkách i ve veřejných budovách.
Mýtus ❌🙅♂️
Dotaci nikdy nedostanou ti, co to skutečně potřebují. Jenom zvýhodňujete bohaté, kteří na opravy mají.
Na pravou míru✅👍
Podmínky programu Oprav dům po babičce jsme co nejvíce přizpůsobili tomu, aby jej mohli využívat i ti, co nemají naspořeny statisíce. Celou dotaci totiž, narozdíl od Nové zelené úsporám, dostanou předem, takže mohou rovnou začít s realizací. K překlenutí rozdílu mezi dotací a reálnými náklady si také mohou vzít výhodný úrok u stavební spořitelny, který je výrazně výhodnější než současné úroky nebo hypotéky na trhu. Vlastnit nemovitost ještě nutně neznamená mít na její opravu. Řada lidí bydlících ve vlastním k tomu například pobírá příspěvky na bydlení.
Navíc na tuto dotaci nemají nárok ti, kteří již vlastní jinou nemovitost či byt. Je také nepravda, že lze dotaci použít na chatu, na kterou rodina jezdí pouze během letních měsíců – žadatel musí mít totiž v nemovitosti trvalý pobyt. Podmínkou je, že žadatel musí být také ekonomicky aktivní a mít tak stálý příjem.