REVIZE DÁVEK
Lidovecký ministr práce a sociálních věcí a předseda KDU-ČSL Marian Jurečka plánuje historicky největší reformu v oblasti sociálních dávek. Dojde ke sjednocení čtyř aktuálních dávek na jednu společnou, vše bude digitalizované a mnohem jednodušší. Ministerstvo práce a sociálních věcí tím reaguje mimo jiné na stávající složitost celého zastaralého českého dávkového systému. Čtyři současné dávky totiž znamenají čtyři žádosti. A to chceme zjednodušit. Co dále se bude měnit? Kdo nově na sociální dávky dosáhne? A co pomůže žadatelům v tom, aby na dávky dosáhli? Odpovědi najdete v textu.
Největší změna po 30 letech
Česká republika má zastaralý systém dávek. Je složený z několika samostatných stejně nebo obdobně zaměřených dávek státní sociální podpory a pomoci v hmotné nouzi, které se navzájem započítávají. Díky tomu je nyní nepřehledný. MPSV chce spojit přídavek na dítě, příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení. Nepřehlednost systému dokazuje také výzkum STEM pro MPSV.
JEDNA ŽÁDOST = JEDNA DÁVKA
Klienti dosud dokládali spoustu formulářů. Čtyři dávky, které měly velmi podobné žádosti – konkrétně přídavek na dítě, příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení – se spojí v jednu. Aktuálně platí 4 DÁVKY = 4 ŽÁDOSTI = 4 SPRÁVNÍ ŘÍZENÍ. V tomto složitém systému navíc jsou 3 různé způsoby nahlížení na příjmy, na členy domácnosti atd. I proto kvůli těmto komplikovaným podmínkám chybí klientům motivace. A to MPSV chce změnit! Vše se bude nyní dít jednodušeji. 1 DÁVKA bude znamenat 1 ŽÁDOST, a tím pádem i 1 SPRÁVNÍ ŘÍZENÍ. Vše se navíc bude moci vyřídit digitálně.
Bez práce nejsou koláče aneb pomůžeme těm, kteří to opravdu potřebují
Jedním z problémů, které se mnohdy u dávek řeší, je to, že nejsou cílené. To se změní! Příjmový a majetkový test zajistí maximální adresnost státní pomoci. Systém bude zohledňovat například počet dětí, ale také to, zda je klient skutečně ohrožen chudobou. Nová dávka se bude řídit jednoduchým principem: Lidem se musí vyplatit pracovat. Pokud si klient bude aktivně hledat práci, nebo bude práci mít, jeho cesta k dávce bude jednodušší. Zároveň se nově součástí podmínek stane i kontrola školní docházky pro dětí. Rodič, který nebude své dítě posílat do školy, na dávky nedosáhne. K dispozici budou také osobní konzultace a poradenství na Úřadu práce ČR.
„Změny, které navrhujeme, jsou revoluční. ČR má systém dávek navržený prakticky před 30 lety. Je tedy nyní již zastaralý, neefektivní a nepřehledný. V současné době mnoho chudších domácností v nouzi již pobírá kombinaci různých dávek. V systému také chybí prvek motivace k aktivnímu řešení vlastní životní situace. Chceme, aby lidé nebyli pasivní a jen čekali na dávky. Naopak budeme podporovat aktivitu a snahu postarat se o sebe,“ shrnul ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).
Novinkou v rámci dávky bude také příjemné vyřízení v online Klientské zóně Jenda. Odpadne proto zbytečná nutnost opakovaně chodit na úřady.
Modelové příklady
Rodina (2 dospělí a 4 děti)
Místo bydliště: Pelhřimov
Náklady na bydlení: 18 000 Kč
Oba rodiče pracují – matka je na rodičovské dovolené, rodičovský příspěvek čerpá ve výši 7 600 Kč měsíčně a k tomu pracuje na dohodu za 5 000 Kč měsíčně. Otec vydělá cca 25 000 čistého.
Dnes – 10 796 Kč
Nově – 16 232 Kč
Po zaplacení bydlení zbývá rodině k dispozici 35 832 Kč na měsíc.
Rodina (2 dospělí a 2 děti)
Vlastní bydlení
Náklady na energie a služby: 8 000 Kč
Celkové čisté příjmy domácnosti cca 40 000 Kč měsíčně.
Dnes – 3 607 Kč
Nově – 6 344 Kč
Po zaplacení bydlení zbývá rodině k dispozici 38 344 Kč na měsíc.
Samoživitel/ka s jedním dítětem
Místo bydliště: Ostrava
Náklady na bydlení: 13 000 Kč
Celkový příjem: 20 000 Kč
Dnes – 7 940 Kč
Nově – 8 574 Kč
Po zaplacení bydlení zbývá rodině k dispozici 15 574 Kč na měsíc.
Seniorská domácnost (2 senioři)
Vlastní bydlení
Náklady na energie a služby: 7 000 Kč
Starobní důchody dohromady: 25 000 Kč
Dnes – 1 432 Kč
Nově – 1 122 Kč
Po zaplacení bydlení zbývá rodině k dispozici 19 122 Kč na měsíc.