V současné době nejsou pro lobbing v České republice nastavena žádná pravidla a jako takový je vnímán často velmi negativně. Pro senátorku Ivanu Váňovou je ale lobbing jednou z legitimních součástí demokratického procesu a je třeba ho rozumně regulovat. Proto hlasovala společně s ostatními senátory z klubu KDU-ČSL a nezávislí pro přijetí zákona, který zavádí regulaci lobbingu.
Legislativní snahy o regulaci lobbování se v České republice objevují opakovaně, nicméně dosud nevyústily v žádný výsledek. „Teď máme možnost zvýšit transparentnost lobbistické činnosti a legitimizovat lobbing jako činnost prospívající politickému systému“, uvedla po projednávání příslušných předloh zákonů Ivana Vánová, místopředsedkyně Ústavně-právního výboru.
Přijatý zákon zavádí registr lobbistů a lobbovaných. „Chápu to také jako nástroj, který by mohl omezit hrozby korupce, střetu zájmů nebo klientelismu. Proto jsem uvítala přijetí regulace lobbingu. Beru to jako úvodní krok, určitě by to do budoucna chtělo více dopracovat a inspirovat se v zemích, kde regulace lobbingu již dlouho a úspěšně funguje“, dodala Váňová.
Příslušná předloha vymezuje lobbování, lobbisty a lobbované po sněmovních úpravách tak, aby na centrální úrovní zahrnula jen osoby s rozhodovací pravomocí. Hlavním nástrojem regulace má být zavedení registru, aby se ukázala tzv. lobbistická stopa. Lobbisté budou muset v registru uvést, v čím zájmu lobbují. Mají do něj podle vládního návrhu navíc vždy po půl roce vkládat veřejně přístupná prohlášení o lobbování, což má umožnit kontrolu veřejnosti.
Na přijetí zákona je velký tlak také proto, že na jeho účinnost je navázáno čerpání unijních dotací z Národního plánu obnovy. Aby vše proběhlo hladce, zákon musí fungovat už od konce června tohoto roku. Předloha nyní míří k posouzení k prezidentovi republiky.
Zdroj foto: Senát Parlamentu České republiky