KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy Pomoc pro dlužníka i věřitele: Ve sněmovně proběhl seminář Marka Výborného (KDU-ČSL) na téma daňové
Zpět

Pomoc pro dlužníka i věřitele: Ve sněmovně proběhl seminář Marka Výborného (KDU-ČSL) na téma daňové a správní milostivé léto

Přidáno 19. 4. 2023
Ilustrační foto
Tiskové zprávy

Každý jednotlivec, který se dokáže dostat z exekucí, znamená obrovský úspěch nejen pro něj samotného, ale i pro stát. To si uvědomuje vládní koalice, opozice i neziskový sektor. Všichni dohromady se sešli po záštitou předsedy poslaneckého klubu KDU-ČSL Marka Výborného na semináři v Poslanecké sněmovně PČR na téma „daňové a správní milostivé léto“.

Akci samotnou zavádějí dva zákony – jeden z pera Ministerstva práce a sociálních věcí, druhý z Ministerstva financí. Zaměřují se na penále a exekuční náklady zejména u dluhů vůči České správě sociálního zabezpečení a Finanční a Celní správě České republiky. Vztahovat se budou též na tzv. justiční pohledávky ve správě soudů nebo Vězeňské služby ČR. Dlužník dostane šanci splatit celou jistinu dluhu, penále a poplatky mu budou odpuštěny. Z konceptu benefitují jak dlužníci, tak stát, který se jednorázově dostane k jinak těžko vymahatelným pohledávkám.
 
„Moc si vážím toho, že na zákonech o daňovém a správním Milostivém létu spolupracujeme bez ohledu na stranickou příslušnost napříč politickým spektrem. Tisky jsme projednali v 1. čtení a v příštím týdnu nás čeká jednání ve výborech. K tvorbě případných pozměňovacích návrhů slouží právě i dnešní kulatý stůl a zítřejší jednání podvýboru pro problematiku exekucí a insolvencí. Jsem rád, že plníme sliby, které jsme avizovali již v minulém volebním období. Bez ohledu na to, zda této iniciativy využijí nižší či vyšší desítky tisíc lidí, jsem přesvědčen o tom, že má smysl. Jde nám totiž o každého člověka, který chce splatit svůj dluh, ale brání mu v tom jeho vysoké příslušenství,“ uvedl předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Marek Výborný.
 
„Jsem rád, že princip Milostivého léta rozšiřujeme i na další instituce. Podle údajů České správy sociálního zabezpečení by mimořádného odpuštění dluhu mohlo využít až 715 tisíc fyzických osob a 262 tisíc právnických osob. To jsou velmi vysoká čísla. Dále mě velice těší dobrá spolupráce s Ministerstvem financí i s opozicí. Díky projektům z let 2021 a 2022 můžeme využít mnohých poučení a zapracovat na nedostatcích, které se v minulosti ukázaly. Největší výzvou pro nás nyní bude srozumitelná komunikace celé iniciativy a zajištění, aby se informace dostaly k dotčeným subjektům. Za skvělý krok vpřed považuji také příležitost využít v určitých případech splátkový kalendář. I tato možnost rozšiřuje množství osob, na něž se může iniciativa vztahovat,“ sdělil ministr práce a sociálních věcí a předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.
 
„Daňové a správní milostivé léto by se mohlo týkat zejména živnostníků. Řada lidí totiž upadne do dluhů v momentu, kdy začnou podnikat, ale nepřihlásí se správně k platbě pojistného. Mnozí živnostníci tedy doplácejí na to, že systému sociálního zabezpečení jednoduše nerozumějí. Právě pro tyto osoby je iniciativa skvělou příležitostí ke splacení původního dluhu. Myslíme také na to, že největší bariérou pro využití mimořádného odpuštění dluhu byla v minulých letech povinnost zaplatit dlužnou jistinu jednorázově v plné výši. To často nebylo v silách dlužníků. Ve výsledku se tedy musela celá rodina složit na svého blízkého, aby mu umožnila dluh zaplatit. Možnost využít v určitých případech splátkový kalendář tudíž vnímám jako obrovskou výhodu,“ řekl vedoucí programu Dluhového poradenství Člověka v tísni Daniel Hůle.

kategorie Tiskové zprávy