KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy Opozice navrhuje zjednodušení stavebního řízení a jeho digitalizaci
Zpět

Opozice navrhuje zjednodušení stavebního řízení a jeho digitalizaci

Přidáno 1. 4. 2021
Ilustrační foto
Tisková zpráva

Opoziční poslanci za KDU-ČSL, ODS, TOP 09, Piráty a STAN dnes představili pozměňovací návrhy k vládní verzi nového stavebního zákona. Strany odmítají záměr kabinetu na zřízení centrálního stavebního úřadu a prosazují více pravomocí samosprávám i silnější ochranu veřejného zájmu. Jejich pozměňovací návrhy mají za cíl zjednodušit, zlevnit a zrychlit stavební řízení a opírají se přitom hlavně o digitalizaci celého procesu. Na společném „projektu“ za lidovce participovali poslanec Marek Výborný a senátorka Anna Hubáčková.

„Naše koalice SPOLU předkládá s Piráty a Starosty celou sérii pozměňovacích návrhů, které již byly obsaženy v námi představeném komplexním pozměňovacím návrhu, který ale byl vládní koalicí v prvním čtení odmítnut. Jeden z nich se týká otázky vyvlastnění. To samo je zásadním zásahem do  ústavně chráněného práva na vlastnictví. Jsme přesvědčeni o tom, že s tímto nástrojem musí stát opravdu šetřit a používat ho „jako šafránu“. Návrh, který předkládá Ministerstvo pro místní rozvoj prostřednictvím pozměňovacího návrhu pana Kolovratníka, dává možnost vyvlastňovat ve veřejném zájmu bez jakéhokoli omezení. My jsme ale přesvědčeni, že toto lze použít jen u těch nejzásadnějších infrastrukturních staveb, např. dopravních či technických,“ uvádí Marek Výborný. 

 „Chceme také, aby územní studie, a to jak na úrovni krajů, tak na úrovni obcí a měst, byly podřízeny schvalování příslušných zastupitelstev. Toto by opravdu měli rozhodovat volení zástupci, neboť se to dotýká rozvoje příslušného města, obce nebo kraje,“ uzavírá Marek Výborný.​

Stavební zákon nyní míří k finálnímu hlasování ve 3. čtení. Koalice SPOLU společně s Piráty a hnutím STAN bude prosazovat své návrhy, které vedou např. k zachování fungujícího modelu spojené veřejné správy. Prostě odmítáme vytváření nového superúřadu, zřízení až 13 tisíc nových úřednických míst. "Chceme moderní rychlé stavební řízení postavené na digitalizaci a pohodlném přístupu občanů," dodává senátorka Anna Hubáčková.

kategorie Tiskové zprávy