Více než 445 milionů korun dostanou pěstitelé, jejichž letošní úrodu v komerčních ovocných sadech spálily silné jarní mrazy. Peníze jim poskytne unijní i národní rozpočet. O kompenzace za škody se mohli sadaři hlásit do konce října letošního roku, celkem o náhrady požádalo 539 pěstitelů.
„Jako mimořádnou podporu za škody po jarních mrazech poskytne Evropská unie našim ovocnářům přibližně 377 milionů korun. Nám se pro ně podařilo zajistit ještě další peníze, takže k tomu dostanou 68 milionů korun z rozpočtu Ministerstva zemědělství, celkem tedy půjde o více než 445 milionů korun,“ řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).
Přidělené částky odrážejí předpokládané ztráty na tržbách za letošní sklizeň oproti pětiletému průměru. Nejvyšší sazby získaly ovocné druhy, které mrazy zasáhly nejvíce.
Mrazy napáchaly největší škody na jabloních. Péče o jabloňové sady přitom vyžaduje nejvyšší náklady na výsadbu, technologii sklizně i skladování, třídění a balení. V České republice nejčastěji sadaři vysazují a pečují právě o jabloně. Proto půjde nejvyšší příspěvek mimořádné podpory na ně – téměř 341 milionů korun.
Velké investice na třídění a skladování vyžadují rovněž hrušně. Třešně jsou náročné na ruční ošetřování i sklizeň a mrazy je poškodily téměř stejně silně jako jabloně. Pro tyto ovocné druhy je vyčleněno více než 41 milionů korun.
Pěstitelé meruněk, višní, švestek, broskví, malin, ostružin, jahod, angreštu a borůvek získají kompenzace ve výši 59 milionů korun. Pěstitelé rybízu a vlašských ořechů dostanou 4 miliony korun.
Podrobnosti o mimořádné podpoře pro odvětví ovoce zde:
https://szif.gov.cz/cs/CmDocument?rid=%2Fapa_anon%2Fcs%2Fzpravy%2Fkomodity%2Fmimoradna_opatreni_new%2Fmimoradna_opatreni_2024%2F1732811443243.pdf.
Státní zemědělský intervenční fond, jako akreditovaná platební agentura, vyplatí veškerou podporu nejpozději do 31. ledna 2025. Celkem o náhrady požádalo 539 sadařů. O podporu mohli požádat pěstitelé ovoce, kteří mimo jiné prokázali poškození jarními mrazy u konkrétního druhu ovoce vyšší než 50 %. Žadatelé museli také doložit doklad o pojištění nebo prokázat, že využívají na svých pěstebních plochách protikroupové a protidešťové systémy. Pokud žadatel nesplnil podmínku pojištění, bude mu podpora přiznána v poloviční výši.
V letošním roce bude podle odhadu sklizně hlavních ovocných druhů pěstovaných v České republice nižší úroda oproti roku 2023 až o 74 %. Nečekaně silné mrazy totiž udeřily právě, když byly ovocné stromy v nejcitlivějším období kvetení. Kvůli teplému březnu byla vegetace v podstatě o měsíc napřed. Propad tržeb ovocnářů bude mít velmi nepříznivý dopad na ekonomickou situaci ovocnářských podniků. Kromě České republiky přiznala EU mimořádnou pomoc rovněž zemědělcům v Rakousku a v Polsku.
Z národního rozpočtu se také podařilo zajistit 32 milionů korun na částečnou kompenzaci škod letošními mrazy v ovocných a lesních školkách. Žádosti mohou školkaři podávat od 2. prosince 2024, podrobnosti zde.