KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy Marian Jurečka (KDU-ČSL) se v Egyptě účastní konference o změně klimatu COP27
Zpět

Marian Jurečka (KDU-ČSL) se v Egyptě účastní konference o změně klimatu COP27

Přidáno 15. 11. 2022
Ilustrační foto
ministerstvo životního prostředí

Ministr životního prostředí Marian Jurečka se dnes účastní konference OSN o změně klimatu COP27 v egyptském Šarm aš-Šajchu. Společně s 1. místopředsedou Evropské komise Fransem Timmermansem zde přednesl projev za EU na plenárním zasedání ministerského týdne a také se setkal s několika ministry při bilaterálních jednáních.

Evropská unie je na klimatické konferenci díky svým závazkům z balíčku Fit for 55 v pozici lídra ochrany klimatu. Na COP 27 prezentuje svůj závazek do roku 2030 snížit emise skleníkových plynů nejméně o 55 % a do roku 2050 dosáhnout klimatické neutrality a vyzývá ostatní země, aby následovaly příkladu EU.

„Bez ohledu na to, z jaké země nebo regionu pocházíme, jsme už teď v každodenním životě konfrontováni se škodlivými dopady změny klimatu. Vědecké poznatky říkají, že situace je naléhavá a že musíme konat hned. Přestože jsme společně přijali řadu opatření, stále nejsou dostatečná a v mnoha oblastech přetrvává vážný nedostatek ambicí. V této nelehké práci proto musíme vytrvat a urychlit mezinárodní úsilí o zmírnění škodlivých dopadů na klima a posílení adaptace na změnu klimatu,“ řekl ministr životního prostředí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Ve vyjednávání unijního balíčku Fit for 55 je české předsednictví velmi úspěšné. Aktuálně se podařilo dosáhnout předběžného schválení již ve třech z pěti klíčových oblastí, konkrétně zpřísnění emisí u osobních aut a dodávek, omezení emisí v sektorech mimo systém EU pro obchodování s emisními povolenkami konkrétně pro silniční a vnitrostátní námořní dopravu, budovy, zemědělství, odpady a menší průmysl a také nová pravidla nařízení LULUCF pro lepší využití lesů jako přirozených úložišť CO2. Předpokládá se, že se celý balíček podaří schválit ještě do konce českého předsednictví. Následně budou tyto závazky promítnuty do legislativy a politik na úrovni členských států.

„Minulý týden jednání na expertní úrovni tady v Egyptě ukázala, že hledání řešení vyžaduje vzájemné pochopení problémů a zájmů našich partnerů, ať už jde o zmírňování změny klimatu, přizpůsobování se jí, řešení ztrát a škod nebo o financování opatření na ochranu klimatu. Během závěrečných dnů na COP27 musí ministři navázat na tvrdou práci vyjednávačů a zopakovat úspěch z Glasgow novým úspěchem ze Šarm aš-Šajchu - jen tak můžeme udržet naše pařížské cíle živé a reálné,“ řekl v projevu na plenárním zasedání ministr Jurečka.

Ministr Jurečka se na summitu také sešel s některými svými protějšky. Jednal například se španělskou ministryní Teresou Riberou, se kterou diskutovali o nutné podpoře afrických zemí zvládat škodlivé následky změny klimatu, a také o vhodných opatřeních proti energetické krizi v kontextu války na Ukrajině. Shodli se, že je nutné hledat společné evropské řešení, které nepoškodí trh a nezruinuje veřejné rozpočty. Na schůzce s ukrajinským ministrem Ruslanem Striletsem navázal ministr na spolupráci, kterou začala ministryně Hubáčková, dohodli se na pokračující podpoře ke zlepšování stavu životního prostředí na Ukrajině včetně nápravy válečných škod.

kategorie Tiskové zprávy