V Praze, dne 28. května 2025: Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR schválila novelu školského zákona, která přináší zásadní změny v oblasti financování a kvality vzdělávání, které mají zajistit spravedlivější přístup a posílit efektivitu. Cílem lidovců bylo odložit účinnost změny financování nepedagogů, což se podařilo.
Vzhledem k tomu, že změna financování nepedagogů měla být dle původního plánu MŠMT účinná již na podzim tohoto roku, ale zřizovatelé škol i obcí měli minimum informací, KDU-ČSL požadovalo odložení účinnosti na příští rok. „Selhání komunikace ze strany MŠMT považuji za velkou chybu. KDU-ČSL je stranou s největším počtem starostů, kteří se na lidovecké politiky s obavami obrací, neboť neví, jak budou financovat nepedagogické pracovníky,“ řekl předseda strany Marek Výborný na tiskové konferenci po jednání Celostátního výboru KDU-ČSL již v lednu 2025.
Právě kvůli zmíněným důvodům tehdy lidovci vyzvali MŠMT a ministra Mikuláše Beka k zahájení okamžité a efektivní komunikace směrem k obcím v souvislosti s novelou školského zákona. KDU-ČSL jako problémovou část vnímala právě úpravu financování nepedagogických pracovníků, které mělo nově přejít na zřizovatele škol. „Záměr převést financování nepedagogických pracovníků ze státního rozpočtu na zřizovatele vyvolal nervozitu jak mezi zřizovateli, tak i mezi pedagogy. Odklad účinnosti přinese lidem větší jistotu a prostor pro přípravu,“ vysvětlila poslankyně Nina Nováková.
Ke změně účinnosti financování nepedagogů v novele školského zákona tak významně přispěla i výzva Celostátního výboru KDU-ČSL.