KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy Do požárem zasaženého Českého Švýcarska posílá ministryně Hubáčková (za KDU-ČSL) 100 milionů
Zpět

Do požárem zasaženého Českého Švýcarska posílá ministryně Hubáčková (za KDU-ČSL) 100 milionů

Přidáno 19. 8. 2022
Ilustrační foto
ministerstvo životního prostředí

Ničivý požár zničil rozsáhlé území Národního parku České Švýcarsko, vážně zasaženy byly i některé obce. Ministerstvo životního prostředí spolu se Státním fondem životního prostředí ČR připravily speciální dotační výzvu, která pomůže s obnovou infrastruktury i likvidací škod a zároveň podpoří preventivní opatření pro obce, aby se na podobné katastrofy mohly lépe připravit. Tato mimořádná 100 milionová pomoc pomůže vrátit život v postižených obcích co nejdříve do normálu a uspíší návrat turistů do doposud kvůli bezpečnosti nepřístupných míst.

Škody napáchané nejrozsáhlejším požárem, který se v Česku rozhořel 24. července, jsou opravdu velké. Už při první návštěvě Českého Švýcarska jsem slíbila, že uděláme maximum a najdeme finance, abychom parku i postiženým obcím s odstraněním následků požáru pomohli. Výzvu jsme s obcemi i národním parkem intenzivně komunikovali, takže cílí opravdu tam, kde je aktuálně pomoc nejvíce potřeba,“  říká ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL).

Peníze z dnes vyhlášené výzvy pomohou obnovit komunikace, cesty, zdroje pitné vody,  i poškozenou odpadovou infrastrukturu, jako jsou kontejnery či sběrné nádoby. Dotace dále směřují na zajištění skal, kterým v důsledku vysokých teplot způsobených požárem hrozí řícení. Obce také mohou dát dohromady veřejně přístupná místa včetně založení nové zeleně.

„Rovněž zafinancujeme odstranění požárem poškozených lesních porostů v blízkosti katastrů obcí. Obce mohou také získat peníze na likvidaci odpadu, který se nahromadil v souvislosti s požárem. Zaměříme se i na prevenci, takže obcím a městům na území národního parku poskytneme finance na preventivní opatření, konkrétně na zkapacitnění vodních nádrží, budování nových vodních ploch, posílení vodovodních řadů nebo osazení hydrantů. Musíme obce na podobné scénáře lépe připravit, to je bez diskuze,“  informuje ministryně Anna Hubáčková.

O peníze mohou žádat všechny obce a města, která svým katastrem zasahují do území NP České Švýcarsko, dále pak Správa Národního parku České Švýcarsko a Ústecký kraj. Podpora bude až stoprocentní.

„Dotace budeme vyplácet zálohově, tedy ‚dopředu' a následně se vyúčtují podle skutečných nákladů. Maximální výše podpory na jeden projekt může být až 15 milionů korun,“ říká Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR, jehož organizace žádosti vyřizuje. „Příjem žádostí spustíme už 1. září a potrvá do konce října letošního roku, nejpozději však do vyčerpání alokace,“ uzavírá Petr Valdman.

kategorie Tiskové zprávy