KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy Dlouholeté spory mezi ČR a Nadací knížete z Lichtenštejna mohou skončit díky smírnému návrhu
Zpět

Dlouholeté spory mezi ČR a Nadací knížete z Lichtenštejna mohou skončit díky smírnému návrhu

Přidáno 27. 10. 2023
Tiskové zprávy

Návrh mimosoudního vyrovnání ze strany nadace slibuje vzdání se nároků k majetku, který Československo v minulosti Lichtenštejnům zabavilo a jehož navrácení nebylo dosud dořešeno. Jedná se o bezprecedentní vstřícný krok vůči České republice, díky němuž budeme moci o kulturní a přírodní dědictví na našem území znovu náležitě pečovat.

Majetek, o nějž se nadace s Českou republikou již dlouhé roky soudí, byl lichtenštejnským občanům odebrán po druhé světové válce v důsledku aplikace Benešových dekretů. Ačkoli bylo Lichtenštejnsko během války neutrálním státem, česká strana s ním žádnou dohodu o navrácení majetku neuzavřela. Navržený smír je prvním krokem k nápravě nedořešených křivd, které se v minulosti staly.

Podle místopředsedy vlády, ministra práce a sociálních věcí a předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky je návrh Nadace smířlivým gestem, které může vztahy obou zemí přesunout z bolestivé minulosti do přátelské budoucnosti. „Podané ruky ze strany Nadace knížete Lichtenštejna si nesmírně vážím. Jsem rad, že je zde vůle mnohem intenzivněji v budoucnu spolupracovat v oblasti péče o památky a přírodu na území České republiky, která byla v důsledku majetkových sporů často dlouhodobě blokována. Návrh je pro naši zemi znamením smíru, za nějž tímto lichtenštejnské straně děkuji,“ sdělil Jurečka.

V předloženém návrhu se nadace vzdává nejen veškerých vlastnických nároků k zabavenému majetku, ale i nároků na odškodnění, které by v dnešní době dosahovalo až 35 miliard korun. Nabídka směřuje také k obnovení spolupráce mezi nadací a Českou republikou. Předložená nabídka je krok dobrým směrem a je důležité dále jednat.

„Vítám tuto iniciativu Nadace knížete z Lichtenštejna, která se neobrací do minulosti, ale naopak do budoucnosti. Žádné restituce, žádné kompenzace, ale spolupráce na zachování společného dědictví příštím generacím. To pokládám za cenný vklad pro vzájemné vztahy obou našich zemí,“ podotkl Daniel Herman (KDU-ČSL), honorární konzul Lichtenštejnska a bývalý ministr kultury.

kategorie Tiskové zprávy