Některé léky jsou v České republice nedostatkovým zbožím. Je situace kritická? A čí je to vina? Pracuje vláda na zlepšení situace v oblasti dostupnosti léčiv? To byly otázky pro místopředsedu sněmovního výboru pro zdravotnictví Toma Philippa (KDU-ČSL), který přijal pozvání do speciálního vysílání CNN Prima NEWS.
„Domnívám se, že komunikace vlády s odbornou veřejností je na dobré úrovni. Výměna informací probíhá prostřednictvím České lékařské komory, která lékařům hlásí výpadky léků, a prostřednictvím Státního úřadu pro kontrolu léčiv, který veškeré výpadky monitoruje a dává veřejnosti k dispozici prostřednictvím vzdáleného přístupu. Lidé si tak mohou snadno najít, které léky jsou dostupné a které ne,“ uvedl lidovecký poslanec.
Vláda podle Toma Philippa naopak nemůže ovlivnit výpadky způsobené vlivem nedostatku chemikálií, z nichž jsou léky vyráběny, nebo nedostatkem obalových materiálů. „Můžeme ale lépe monitorovat tok léků od výrobců přes distributory do lékáren. K tomu směřuje novela zákona o léčivech, která se právě nachází v legislativním procesu a která by měla zásadním způsobem nasvítit distribuci léků v rámci České republiky. Díky novele bychom měli vědět, kolik léků máme u distributorů, kolik v lékárnách, jaké jsou příčiny daného výpadku a jaká je předpokládaná doba obnovy dodávky. Ministerstvo zdravotnictví a SÚKL pak budou mít možnost ovlivnit množství léků, které musí firmy držet jako zásobu na jeden až dva měsíce,“ vysvětlil Philipp.
Více zde.