Shodne se koalice SPOLU v otázce zákona o kybernetické bezpečnosti?
„Koalice SPOLU si uvědomuje, že Česko tento zákon nutně potřebuje. Novelizace zákona totiž napomáhá k bezpečnějšímu online prostoru. Nechci předjímat, zda zákon bude schválen. Musíme si uvědomit, že zákony se neschvalují na období jednotlivých vlád, ale na dlouhé roky. Zodpovědný politik by si měl vždy uvědomit, jaký dopad daný zákon může mít,“ odpověděl Šimon Heller.
Můžou vyvstat nějaké problémy, podobně jako v případě implementace GDPR?
„Z problémů kolem GDPR se celá Česká republika jistě významně poučila. V současnosti jsme postaveni do pozice, kdy řešíme, s jakou razancí a na koho se jednotlivá pravidla mají vztahovat. Některá hlasování byla velmi těsná, diskuze byla napříč celým politickým spektrem rozlišná,“ reagoval.
„Žijeme ve světě, kde bezpečnost má svoji cenu. Například na Slovensku došlo k uzamknutí dat celého katastrálního úřadu, což paralyzovalo velkou část státní správy. Pokud vidíme, že Rusko a další mocnosti působí velké škody v jiných zemí, musíme učinit jisté kroky pro obranu českého státu,“ konstatoval Heller.
„Velká debata se vedla i s obcemi, respektive na rovině obcí s rozšířenou působností, a to o tom, jestli a do jaké míry mají být obce zapojeny nebo ne. Obce by měly mít povědomí o bezpečnostních rizikách, která jsou spojena s kybernetickým světem. Zákon o kybernetické bezpečnosti se zaměřuje také na kritické oblasti státu, jedná se nejen o zdravotnictví, energetiku, ale také o další kritickou infrastrukturu, která je významná pro fungování státu,“ doplnil poslanec Šimon Heller.
K poslechu zde.