KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Politiku a rodinu je těžké skloubit, sama se s tím potýkám, říká poslankyně Jílková (KDU-ČSL)
Zpět

Politiku a rodinu je těžké skloubit, sama se s tím potýkám, říká poslankyně Jílková (KDU-ČSL)

Přidáno 26. 4. 2022
Ilustrační foto
DENÍK N

Rozčarování z fungování Sněmovny ji ani po několika měsících neopouští. Vyšší politika je podle bývalé brněnské radní a nynější poslankyně za KDU-ČSL Marie Jílkové náročná a velmi těžko se dá skloubit s rodinou. To chce změnit. A změnila by také komunikaci vlády. „To je slabé místo. Komunikace teď hraje prim, aby se nálada ve společnosti nepřevážila vůči Ukrajincům,“ říká v rozhovoru s Deníkem N. Usnout na vavřínech by podle ní neměla ani její strana, podzimní komunální volby pro ni budou test.

Potkáváme se na sjezdu KDU-ČSL v Ostravě. Strana je teď velmi úspěšná, přesto by se podle posledního průzkumu agentury Kantar nedostala do Sněmovny. Vnímáte to jako varování?
Ano, situaci velmi silně vnímám jako zdvižený prst, abychom neusnuli na vavřínech. To, že máme nejvíc poslanců, je skvělá investice a teď jde o to, abychom ji do budoucna nepromrhali. Co za možným neúspěchem v průzkumech je, popravdě nevím.

Možná je to velmi silná osobnost Petra Fialy, který za koalici vystupuje a reprezentuje ji. Nicméně si myslím, že by značky KDU-ČSL i TOP 09 neměly přestávat být vidět. Není to dramatická situace, od jakýchkoli voleb jsme teď daleko a ty komunální jsou specifické. Ty se těmito průzkumy srovnávat nedají.

Budou pro stranu zmíněné komunální volby zkouškou?

Je to určitě test. Zmiňovaný průzkum je důležitým signálem, abychom nerezignovali na naši značku a abychom nerezignovali právě v regionech, kde nejsme tak vidět. V některých nejsme tolik úspěšní, jde třeba o severozápad. Zkrátka jde určitě o signál, abychom neusnuli. Nejprve nasaďte masku matce, až potom dítěti. 


Opozice nasadila dost silnou protivládní rétoriku, podle níž pomáháte Ukrajině na úkor „našich lidí“ . Často zdůrazňujete solidaritu jako gros lidovecké politiky, neměla by tedy být vláda v tomto aktivnější?
Myslím, že to děláme. Marian Jurečka jako ministr práce a sociálních věcí drží prst na všech těch opatřeních, která mohou jít směrem k lidem. Pokud někdo rozděluje to, že se pomáhá Ukrajině, a ne nám, vždycky mě napadá, že přece můžeme pomáhat jen ve chvíli, kdy sami budeme silní. Když nebudeme jako Česká republika dostatečně silní a stabilní, nebudeme mít schopnost pomáhat těm, kdo přichází z Ukrajiny. Připomíná mi to takové ty letáky v letadle: „Nejprve nasaďte masku matce, až potom dítěti.“

Více zde. 

kategorie Z médií