KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Petr Hladík (KDU-ČSL): Z PET lahve vyhozené do kontejneru nevzniká nová PET lahev. Zálohování povede
Zpět

Petr Hladík (KDU-ČSL): Z PET lahve vyhozené do kontejneru nevzniká nová PET lahev. Zálohování povede k principu „bottle to bottle“

Přidáno 27. 7. 2023
Ilustrační foto
TV Nova

Proč bychom měli přistoupit k zálohování plechovek a PET lahví? K čemu takový krok povede? Jak funguje nový dotační program Oprav dům po babičce a komu je určen? To byly otázky pro ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) v pořadu Snídaně s Novou.

„Zálohování PET lahví a plechovek by mělo fungovat úplně stejně, jako funguje zálohování pivních lahví. Když lahev zakoupím, mám v její ceně zahrnutou cenu depozitu. U pivních lahví jsou to dnes tři koruny, u PET lahví a plechovek bychom chtěli nastavit koruny čtyři. Důvody, kvůli kterým zálohování připravujeme, jsou v zásadě tři. Prvním je tzv. littering, tedy odhazování různých drobných odpadků v přírodě. Druhým důvodem je dosažení cíle třídění stanoveného Evropskou unií. Aktuálně se nám do recyklačního procesu vrací 75 % plastu, těch 25 % tedy končí v černých popelnicích nebo ve zmíněném litteringu. Evropská unie přitom požaduje recyklaci 90 % plastu. Třetím důvodem je fakt, že dnes se PET lahev vyhozená do žlutého kontejneru recykluje, ale nedělá se z ní opět PET lahev. Udělá se z ní kobereček do auta, mikina nebo něco podobného. Lahve se však nadále vyrábějí z primárního plastu,“ sdělil Hladík.

Tlak je ovšem samozřejmě kladen na to, abychom udělali ze staré PET lahve novou. To je princip cirkularity, bottle to bottle. Tento princip ovšem může podle lidoveckého ministra fungovat pouze za předpokladu, že daný materiál bude mít potravinářskou kvalitu. „Během recyklace se plast vyhozený do žlutého kontejneru totiž logicky ušpiní. Takový materiál je pak pro nápojový segment samozřejmě nevyužitelný. V případě, že bych použité lahve vložil do automatu, nesmísí se s jiným odpadem a zůstanou čistým materiálem v kvalitě, kterou mohu znovu použít,“ vysvětlil Hladík. Pokud půjde vše podle plánu, mohlo by zálohování začít v polovině roku 2025.

Více zde.

kategorie Z médií