KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Marian Jurečka (KDU-ČSL): Změny v DPH nesmí zasáhnout sociálně ohrožené skupiny
Zpět

Marian Jurečka (KDU-ČSL): Změny v DPH nesmí zasáhnout sociálně ohrožené skupiny

Přidáno 17. 4. 2023
Ilustrační foto
Česká televize

Veřejný prostor je i nadále zahlcen debatami kolem úpravy sazeb DPH i připravované důchodové reformy. Kdy bychom mohli očekávat bližší informace k oběma tématům? A jakou pozici tady zastávají lidovci? V pořadu Otázky Václava Moravce na tohle odpovídal vicepremiér, ministr práce a sociálních věcí a předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

„V těchto týdnech vrcholí jednání na pracovní úrovni. Počítáme s tím, že se začátkem května oznámíme informace, jak bude vypadat otázka konsolidace státního rozpočtu, stejně tak jako oznámíme parametry důchodové reformy. Já jsem však kolem diskuse o změnách sazeb DPH velmi obezřetný. My jsme snižovali sazby DPH za Sobotkovy vlády na desetiprocentní sazbu, ale pak se tam přidali naprosto nesystémové věci, jako jsou řezané květiny,“ vysvětluje vicepremiér Jurečka. 
 
„Za lidovce musí změny DPH rozhodně znamenat zachování podpory zranitelných skupin domácností a rodičů s dětmi. Změny v DPH nesmí zasáhnout sociálně ohrožené skupiny, jako například rodiče s malými dětmi či seniory. Proto by ve snížené sazbě měly zůstat věci jako kojenecká výživa či vodné a stočné. Naopak řezané květiny či noviny a časopisy nedává příliš smysl daňově zvýhodňovat,“ zdůrazňuje ministr práce a sociálních věcí.
 
„Cílem KDU-ČSL je vytvořit prostředí přátelské rodičům a zajistit, že dítě neznamená zhoršení finanční situace. Chceme dostupné bydlení, dostatek školek, ale i sladění práce a osobního života pomocí zvýhodnění částečných úvazků. Bez dětí totiž není budoucnost,“ dodává předseda KDU-ČSL Marián Jurečka.

Více zde.

kategorie Z médií