KDU.breadcrumbs.homeAktuality Z médií Marian Jurečka (KDU-ČSL): Bez špičkových ajťáků bychom při digitalizaci úspěšní nebyli
Zpět

Marian Jurečka (KDU-ČSL): Bez špičkových ajťáků bychom při digitalizaci úspěšní nebyli

Přidáno 11. 9. 2024
Ilustrační foto
FORUM 24

ROZHOVOR / Veřejnost žije problémy s digitalizací stavebního řízení. Takže ne každý si všiml, že v jiném rezortu – v oblasti sociálních dávek – už u nás počátek digitalizace úspěšně proběhl a rozvíjí se dál. Jak se to stalo? Deník FORUM 24 požádal o vysvětlení vicepremiéra a ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku, na jehož ministerstvu tato digitalizace proběhla.

Pane ministře, jak jste identifikoval potřebu digitalizovat systém sociálních dávek?

Malinko se vrátím v čase. Když jsem vůbec poprvé vedl debatu, že bych mohl jít jako ministr na ministerstvo práce a sociálních věcí, tak jedna z klíčových věcí byla, že pokud nebudu mít kompetentní lidi na IT, tak nedopadnu dobře. Byl to problém už u mé předchůdkyně – po dlouhé roky. K tomu jsem již měl nějakou zkušenost z oblasti digitalizace z ministerstva zemědělství. Když už se vědělo, že na MPSV půjdu, byl jeden z prvních telefonátů do komunity lidí, kteří dělají digitalizaci. Některé znám ze svého předchozího působení. Začal jsem urgentně shánět člověka – lidi, kteří by byli ochotní do toho se mnou jít. Na přelomu listopadu a prosince 2021 jsem se potkal s několika lidmi, kteří měli zkušenost z digitalizace v bankovnictví. Případně v privátních firmách. A hledal jsem vhodnou osobu, která by se mnou byla ochotná to jít na MPSV leaderovat. Takto jsem se dopracoval ke Karlu Trpkošovi. A co ve finále rozhodlo o tom, že jsme se dohodli, bylo, že Karel Trpkoš měl zkušenost z bankovního sektoru, ale i předchozí tři roky z ČEZu.

Pro mě bylo důležité, aby ten člověk měl zkušenost nejen s digitalizací, ale že působil i v té polostátní firmě. A tudíž zná i jiné aspekty věci – například to, že jste limitován zákonem o zadávání veřejných zakázek. Takto vznikl můj IT tým – a také jsme se dohodli, co vlastně chceme, jak chceme postupovat. Kromě stabilizování i ukončení naší závislosti na jedné firmě budovat postupně kompetentní tým, který bude schopen si věci sám dozorovat a něco dělat vlastními silami i v budoucnu. Zdigitalizovat celý ten proces pro občana i pro firmu. Je to klíčové ve všem – jak v nuancích, tak v tom, že se nám některé věci daří. Když vidíme, proč se naráží s digitalizací na ministerstvu pro místní rozvoj… To je jedna věc. A druhá věc je, jaké vytváříte podmínky pro lidi v IT týmu – a nejen platové.


Takže to, že se stávajícím IT týmem to nepůjde, jste věděl od své předchůdkyně ve funkci?

Nejen – věděl jsem to i jako prostý čtenář médií. Věděl jsem, že na MPSV je IT v takovém průšvihu, že ambici stavět to na těch lidech… Ono jich tam ostatně moc nezůstalo – někteří skončili ve vyšetřovacích vazbách. A i s těmi, co tam působili před třemi, čtyřmi roky, by to byla slepá cesta. Lidé, kteří tam něco zkoušeli, dopadli buď s trestním stíháním, nebo to dopadlo tak, že jejich projekty byly neúspěšné. A stát vyhodil stovky milionů korun za projekty, které trvaly tak dlouho, že se nakonec vůbec nedaly použít. To jsem věděl, že nechci. Chtěl jsem dělat se zgruntu novým týmem.

Více zde

kategorie Z médií