KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Marian Jurečka (KDU-ČSL): Pracujícím důchodcům chceme odpustit sociální odvody
Zpět

Marian Jurečka (KDU-ČSL): Pracujícím důchodcům chceme odpustit sociální odvody

Přidáno 21. 2. 2024
Ilustrační foto
aktualne.cz

Lidem, kteří i v důchodu dál pracují, by se místo mírného trvalého zvyšování penze měly nově začít odpouštět sociální odvody. Opatření se doplní do důchodové reformy. Koalice má na něm shodu, uvedl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL).

„Je na tom shoda. Toto jsme teď doplnili do návrhu celé důchodové reformy, který máme s vyřízenými připomínkami. Bude to součástí důchodové reformy. Plníme tím i programové prohlášení, kde jsme slíbilo, že podpoříme práci v důchodu a seniorům více zohledníme celkově odpracované roky," uvedl ministr Marian Jurečka.

Podle podkladů k předloňskému návrhu zákona pracovalo 270 tisíc lidí v důchodu. Po odpracování 360 kalendářních dnů mohou nyní starobní penzisté a penzistky požádat sociální správu o zvýšení důchodu. Jeho zásluhový procentní díl jim trvale vzroste o 0,4 procenta výpočtového základu. Podle Jurečky každoroční přepočítávání penzí sociální správu zatěžuje a lidé si přilepší o necelou stokorunu. Při odpuštění pojistného by jim podle výše jejich výdělku mohlo zůstat měsíčně několik stokorun i tisícikorun. Šéf resortu práce míní, že opatření bude lidi víc motivovat k tomu, aby nepřestávali pracovat hned při dosažení důchodového věku.

Více zde.

kategorie Z médií