KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Jurečka: V komunálních volbách se spojení SPOLU spíš nezopakuje
Zpět

Jurečka: V komunálních volbách se spojení SPOLU spíš nezopakuje

Přidáno 14. 10. 2021
Ilustrační foto
novinky.cz

Společná kandidatura koalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) stranám pomohla, říká v rozhovoru pro Novinky šéf lidovců Marian Jurečka. Spojení by podle něj mohlo fungovat i pro senátní volby, v těch komunálních však čeká spíš „tradiční postupy”. Vláda by podle Jurečky mohla vzniknout do Vánoc, s Piráty budou lidovci ve sporných programových otázkách hledat kompromis.

Jste budoucí vicepremiér a ministr zemědělství, jak bylo v sobotu naznačeno ve volebním štábu?
Tak bych to vůbec nebral. Samozřejmě tam byly pozitivní emoce a velké nadšení. Ale opravdu jsme v situaci, kdy neřešíme otázku rozdělení ani personální obsazení resortů. Potřebujeme vyřešit rozvinutí jednání o programu a ustavení Sněmovny. To jsou dvě základní věci, které čekají.

Kdy myslíte, že by mohla nová vláda vzniknout s ohledem na situaci na Hradě?
Samozřejmě bude záležet, jak se vyvine situace kolem pana prezidenta (Miloše Zemana). Snažím se být optimista v tom, že by vláda mohla vzniknout do Vánoc.

KDU-ČSL si v letošních volbách polepšila z dosavadních 10 na 23 poslaneckých křesel. Nedosáhli jste ale dík souhře okolností – spojení středopravicových sil, kroužkování a propadu menších stran – skleněného stropu?
V minulosti jsme měli 22 poslanců a teď jsme to malinko překonali. Výsledek beru s velkým respektem. Uvědomuji si, že tři strany dokázaly své kluby posílit právě díky přidané hodnotě koalice. Součet našich běžných preferencí je nižší než současný volební výsledek. Leží před námi velký kus práce, abychom dokázali důvěru udržet a výsledek další roky případně obhájit.

Více zde. 

kategorie Z médií