„Úprava počítá se sjednocením sociálních dávek podmíněných dlouhodobě nepříznivým zdravotním stavem pod Českou správu sociálního zabezpečení. Chceme vytvořit spravedlivý, efektivní a uživatelsky přívětivý systém. Cílem zákona je výrazné zrychlení a zjednodušení procesu přiznávání finanční pomoci pro osoby se zdravotním postižením. Týká se to příspěvku na péči, příspěvku na mobilitu a příspěvku na zvláštní pomůcku. Zároveň novela přináší změny v posuzování ze strany lékařské posudkové služby,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).
Po zapojení odborných nelékařských zdravotnických pracovníků do oblasti posuzování zdravotního stavu, které vedlo od 1. ledna 2023 k personální stabilizaci lékařské posudkové služby, proběhla od 1. ledna 2024 reorganizace 77 okresních správ sociálního zabezpečení na 5 územních správ sociálního zabezpečení. Současně byl zřízen Institut posuzování zdravotního stavu, pod který byla začleněna dosavadní agenda lékařské posudkové služby ČSSZ a okresních správ sociálního zabezpečení.
Žádosti budou vyřizovány na jednom místě
Osoby se zdravotním postižením si díky úpravě veškeré dávky odvíjející se od posouzení zdravotního stavu vyřídí na jednom místě – územních správách sociálního zabezpečení. Do budoucna se také počítá s možností podat příslušené žádosti a komunikovat s úřadem z pohodlí domova prostřednictvím Klientské zóny Jenda. MPSV však pamatuje i na osoby, které potřebují podporu od zaměstnanců úřadu. Pro ty budou nadále dveře otevřené na kontaktních pracovištích okresních správ sociálního zabezpečení.
Zdravotní stav bude stejně jako dosud posuzován Institutem posuzování zdravotního stavu. Odvolací řízení včetně posuzování zdravotního stavu bude nadále zajišťovat ministerstvo.
Jak bude systém fungovat v praxi?
„Dojde k rychlejšímu rozhodování v této citlivé oblasti, kde může každý den zpoždění způsobit komplikace pro žadatele a jejich rodiny. MPSV tímto krokem odstraňuje nadbytečnou byrokracii,“ řekl ministr Jurečka.
Zákon by měl nabýt účinnosti 1. července 2026, a to zejména s ohledem na nezbytný čas pro přípravu IT systémů v dané oblasti a na zajištění plynulého a bezproblémového přechodu agendy příspěvku na péči a dávek pro osoby se zdravotním postižením na nový správní úřad.