Hostem tohoto dílu lidoveckého podcastu byla pedagožka, umělkyně a lidovkyně Irena Pohl Houkalová. Irena je ředitelkou Nadačního fondu Magdaleny Kožené, který pořádá celostátní festival ZUŠ Open a řadu dalších kulturních projektů.
Povídali jsme si o hudbě, její roli ve výchově a vzdělávání. Ač nepochází z hudební rodiny, právě hudba ji životem provází už od 4 let, kdy začala chodit do „lidušky“. Posléze se začala věnovat zpěvu i profesionálně.
Diskutovali jsme o tajuplném světu a světově unikátním systému základních uměleckých škol v Česku. Tyto školy nejsou jen o hudbě, ale rozvíjí talent a vzdělávají děti i v dalších oborech: tanec, výtvarný, literárně dramatický a rozvijí se i moderní multimediální obor nová média.
„
Nenajdete konzervatoristu, který by nevyrostl v zušce, nenajdete umělce aktivního, který by neřekl, že jeho kořeny nesahají do zušky, nenajdete manažera v kulturní oblasti, který by vám neřekl, že chodil kdysi do zušky,“ upozorňuje Irena Pohl Houkalová na to, že jde o školy, ne kroužky, když jsme diskutovali o ambicích a vlivu rodičů na vzdělávání dětí.
Festival ZUŠ OPEN propojuje ZUŠ v celém Česku již od roku 2016. U jeho zrodu stála slavná pěvkyně Magdalena Kožená a právě Irena Pohl Houkalová. Ze skromných začátků se postupně vyvinul v mnohadenní a největší festival uměleckého vzdělávání v Česku, na němž se podílí na 130 000 účinkujících a který ročně přináší na 600 projektů jednotlivých škol, a to jen v hlavním programu. Jeho cílem je ukázat veřejnosti, že projekt ZUS je unikátní, přitáhnout pozornost a respekt veřejnosti, již propojuje i neziskový sektor a prakticky celé Česko. Letošní rok se koná již 9. ročník
, startuje 14.května a končí 6. června.
Nevynechali jsme ani radosti i strasti českého školství, například právě probíhající revizi rámcových vzdělávacích programů z dílny Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.
„
S velkou bolestí vnímám roztříštěnost toho vzdělávacího systému…Je to absolutně neudržitelné…Ten krok k tomu, aby si Ministerstvo školství vzalo zpět odpovědnost za školství jako celek, je nutný….Je nutné profesionalizovat řízení škol a celé struktury, tak aby ředitel školy měl prostor k tomu, nebýt hospodářem, školníkem, manažerem a lobbistou, ale aby mohl být pedagogickým lídrem a manažerem v oblasti lidských zdrojů…,“ vysvětluje svůj pohled Irena Pohl Houkalová, která je také členkou odborné komise KDU-ČSL pro školství.
Jsem hodnotový křesťanský demokrat
Nevynechali jsme samozřejmě ani lidovce, povídali jsme si i o peripetiích s jejím vstupem do KDU-ČSL.
„
Jsem hodnotě zakotvený křesťanský demokrat, jsem aktivní věřící katolík. Vždycky jsem se nějakým způsobem během života angažovala se snaze určitým věcem ve veřejném životě pomáhat…. Celá řada jiným politických subjektů mně v Praze tahala do svých řad. Já jsem nikdy netoužila být v politické straně a politikem nejsem ani se tak necítím. V čase covidu jsem se začala aktivisticky angažovat v otevření škol a v otázce, že máme nejdéle zavřené školy v celé Evropě….“
O budoucnosti KDU-ČSL
„
Otázka je jakým způsobem využívat odbornosti a potenciál jednotlivých členů… mám názor, že ta kultura politická, kdy mandáty se přirozeně generují z toho, že si to člověk v té straně odseděl, odmakal, je dle mě už u konce, to nemá budoucnost. V KDU spatřuji celou řadu osobností…“
Jak nechává odpočívat svým hlasivkám, o studiu a konkurenci v zahraničí, potřebě nové ho koncertního sálu pro Českou filharmonii jako pro orchestr patřící mezi top 10 na celém světě, jaké další akce chystá Nadační fond Magdaleny Kožené, nebo jakou píseň jsme si společně na závěr zazpívali. Toto a mnohem více si poslechněte v aktuálním dílu podcastu Hovory z Charitasu.
Podcast Hovory z Charitasu moderuje Petr Kopáček. Všechny díly podcastu najdete na
www.kdu.cz/podcasty, Spotify a dalších podcastových platformách.