Mnoho zajímavých témat, které mohou přispět ke zlepšení života ve městě, vnímáme i v oblasti předškolního vzdělávání, základního školství, celoživotního vzdělávání a mimoškolní pedagogiky.
„Rádi bychom například tam, kde je to možné, otevřeli specializované učebny škol celoživotnímu vzdělávání. Celoživotní vzdělávání obecně je téma, které v naší stárnoucí, přitom technologicky stále rychleji se rozvíjející společnosti čím dál více rezonuje.“ prohlásil doc.Petr Grulich a protože by podle něj „Pardubice neměly zaspat“.
Stejně tak Koalice pro Pardubice řeší i vzdělávací problémy na druhé straně věkového spektra. Mluvil o tom opět Petr Grulich, „ … to protože vnímáme ožehavou situaci matek, které potřebují z rodičovské dovolené nastoupit na částečný úvazek do zaměstnání a hledají předškolní zařízení, které se postará o jejich ratolest“.
V rozvoji a zkvalitňování nabídky mimoškolních aktivit pro děti a mládež vidíme efektivní nástroj pro prevenci sociálně patologických jevů. Doc. Grulich si myslíí že, „Pardubice jsou již nyní na tom dobře, pokud jde o kvalitu nabídky jejich domů dětí a mládeže, ale stále je co a kde zlepšovat.“
Jako velice palčivý problém celé české společnosti vnímáme nedostatek kvalitních řemeslníků. Petr Grulich, dle jeho slov, považuje za jedno z možných řešení „razantní posílení polytechnické výchovy ve školách. Velice proto podporujeme projekt Centrálních polytechnických dílen“ a za KPP dodává, že „podpoříme další rozvoj této tolik potřebné části vzdělávání na našich školách“.
Hradecko-pardubická aglomerace integrované územní investice (ITI) zafinancovala i díky kvalitní práci pardubického magistrátu veliké množství potřebných projektů z oblasti rozvoje školství a kultury. Chceme, aby tento proces nevyhasl ani do budoucna. Po skončení příslušných výzev a učiníme vše pro to, abychom pro rozvoj našich školských a vzdělávacích institucí zajistili další rozvojové prostředky.
Pokračuje Jana Tomšů, ředitelka LDN v Rybitví a první kandidátka KPP v sedmém obvodě. Jejím tématem jsou především sociální služby a služby pro seniory. Jako problém vidí především nedostatečnou kapacitu pečovatelských služeb pro občany Pardubic a popisuje typický případ: „Při propuštění pacienta do domácí péče si často nelze vybrat službu dle vlastního uvážení a situaci je nutné řešit dle volné kapacity různých organizací. Doslova, podle toho kde mají volné místo.“ Tento problém dále dle Jany Tomšů graduje v situaci, kdy není možné aby péči v dostatečném rozsahu zajistili příbuzní či blízcí. „...zde pak musí pečovatelská služba řešit i další věci, jako pochůzky, doprovod k lékaři či na úřady a mnoho dalšího.“ To vše ústí do stále se prodlužujícího čekání klientů na zařazení do programu sociální, pečovatelské služby.
Dále Jana Tomšů zmiňuje že „V Pardubicích jednak neexistuje dodavatelská firma, která by zabezpečila DIETNÍ stravu pro starší spoluobčany do jejich domácího prostředí, a pokud to nějaký dodavatel nabízí, tak se projeví kriticky nedostatečná kapacita pro rozvoz stravy.“ Dle Jany Tomšů, to ale nekončí pouhou dopravou stravy, služba by měla zahrnovat i ostatní sociální služby, jako je ohřátí stravy a podání stravy. Dovozová firma oběd ponechá přede dveřmi klienta, a ten si jej musí sám ohřát, atd. „Množí se dokonce případy krádeží obědů, kdy klient než si jídlo odnese dovnitř, tak mu jej někdo ode dveří ukradne.“
Řešením by podle J.Tomšů byla „centrální vývařovna, která by opravdu vařila požadovanou dietní stravu, a poskytovala by vedle rozvozu i obslužné služby. Tato centrální vývařovna by mohla zastřešit i služby pro mateřské školy, kdy by zajišťovala zdravou stravu i pro malé děti. Jako možné umístění navrhuje například prostor bývalých Masarykových kasáren.
Ke sportu se vyjádřil jeden z věkem nejmladších kandidátů na starostu některého městského obvodu, učitel a trenér Mgr. Martin Kratochvíl z obvodu Pardubice VI. Vzhledem k jeho profesnímu zaměření byl sport a tělovýchova v Pardubicích těžištěm jeho řeči. Kde mluvil o tom, že Pardubice jsou "městem sportu". „O tuto značku města chceme i nadále důsledně pečovat a její kredit zvyšovat.“ Martin Kratochvíl také vyjádřil potěšení nad úspěchy několika projektů z uplynulé doby - zmínil Olympijský park, respektive Sportovní park pro děti, vytvoření programu Pardubičtí tahouni, kam patří například Velká pardubická či Zlatá přilba, úspěšnou finanční stabilizaci hokejového klubu a tím udržení extraligy v Pardubicích. Vzhledem ke svému angažmá v plaveckém sportu, Martin Kratochvíl s úsměvem přidal: „… a v neposlední řadě, letos v červenci započala dlouho očekávaná výstavba 25m bazénu, který bude stát v proluce mezi stávajícím 50 m bazénem a Ideonem“. Pokračoval i plány do budoucna ve kterých by se jako zastupitel města rád nagažoval a podpořil je. „V následujícím volebním období je před námi I. etapa výstavby sportovního areálu na Dukle v rámci projektu Dukla sportovní, stejně tak by měla začít výstavba fotbalového stadionu. Kromě investic do sportovišť budu usilovat i nadále o to, aby město podporovalo sportovní kluby, které dlouhodobě pracují s mládeží, protože sportování našich dětí považuji za ideální prevenci před patosociálními jevy“