KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy Česká firma vyrábí špičkové termokamery, vláda jich přesto 500 koupila v zahraničí, kritizují lidovc
Zpět

Česká firma vyrábí špičkové termokamery, vláda jich přesto 500 koupila v zahraničí, kritizují lidovci

Přidáno 1. 4. 2020
Ilustrační foto
Tisková zpráva

Dva absolventi ČVUT Praha vymysleli unikátní termokameru na odhalování potenciálně nemocných koronavirem u cestujících na letištích, v hromadné dopravě i třeba v nemocnicích. Opakovaně nabízeli svůj přístroj a výrobní kapacity české vládě, ministr Vojtěch ale aktuálně ohlásil nákup 500 přístrojů údajně ve Švýcarsku. Spolumajitel české společnosti Workswell Adam Švestka, jehož společnost vyrábí špičkové termokamery a vládě je nabízí od 15. ledna, žádného výrobce těchto zařízení ve Švýcarsku nezná. Rozhodnutí silně kritizují lidovci, kteří se ptají, jak tento krok odpovídá slibu vlády podporovat české firmy.

Firma Workswell na svém Twitterovém účtu napsala, že se výrobě termokamer věnuje více než deset let. Od poloviny ledna upozorňovala vládu na nutnost přípravy včetně nabídky zaškolení. Podle Workswell je vláda dva měsíce odmítala a pak nakoupila 500 termokamer z Číny. Ministr zdravotnictví Vojtěch později uvedl, že termokamery koupili ve Švýcarsku, nikoli v Číně. Spolumajitel společnosti Adam Švestka, který se v oboru termokamer pohybuje přes deset let, ale žádnou takovou firmu ve Švýcarsku nezná.

Zpráva nenechala klidným předsedu lidovců Mariana Jurečku. To si dělá vláda z nás daňových poplatníků opravdu legraci? To jsou premiér a ministr zdravotnictví Číně tak zavázaní, že ignorují domácí firmy? Budu chtít toto projednat příští týden ve Sněmovně, to není normální. Kašlete na domácí výrobce," reagoval na svém Twitteru šéf KDU-ČSL.

„Firma Workswell dvou českých absolventů ČVUT získala za svou termokameru špičkové kvality už světové renomé. Je skutečně tristní, když jim zrovna česká vláda řekne, že o jejich výrobky vůbec nemá zájem a raději jich nakoupí hned 500 opět někde v cizině,“ kritizuje aktuální rozhodnutí ministerstva zdravotnictví europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který už před 2 týdny vládním představitelům přístroj ke screeningu horečnatých projevů infekčních onemocnění doporučoval – bohužel bez úspěchu.

„Rozhodnutí pana Vojtěcha jednoduše považuji za nehoráznou urážku českého inovativního průmyslu a důkaz toho, že sliby podporovat české firmy a dodavatele byly jen další účelovou lží!“ nebere si servítky Zdechovský.

kategorie Tiskové zprávy