KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Zdeněk Nekula (KDU-ČSL): Potravin aktuálně máme dost a budeme mít dost
Zpět

Zdeněk Nekula (KDU-ČSL): Potravin aktuálně máme dost a budeme mít dost

Přidáno 29. 8. 2022
Ilustrační foto
Česká televize

I zemědělci a producenti potravin jsou zasaženi vysokými cenami energií. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula je v České televizi ujistil, že vláda jim s řešením situace pomůže. Občany zase uklidnil, že úroda byla dobrá a není tedy třeba se bát nedostatku potravin.

Ceny energie jsou neúměrně vysoké tomu, co zemědělci dokážou zvládnout. Plánujete nějakou podporu?
Naše vláda celkový balík pomoci už navýšila na téměř 177 miliard korun. V resortu zemědělství aktuálně řešíme pomoc ve výši přes 800 000 000 Kč na nejohroženější komodity, ať jsou to chovatelé vepřového a drůbežího masa, dojného skotu, jablek či brambor. Příští týden spouštíme další podporu přes Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond v celkovém objemu 750 000 000 Kč. Půjde to na střední a drobné zemědělce, ale i potravináře. My jim pomůžeme překlenout aktuální tíživou situaci, do které teď zemědělství dostalo, a to zejména kvůli rostoucím cenám energií plynu.

A případné zastropování cen energií? Je to reálné?
Já bych se chtěl držet rezortu zemědělství. Mým hlavním úkolem je zajistit dostatek potravin. Těch aktuálně máme dost a budeme mít dost. Úroda je velmi dobrá a predikce jsou celosvětově docela obstojné. Co se týká cen energií a plynu, to je agenda ministerstva průmyslu a obchodu a je potřeba tyto otázky klást tímto směrem.

Více zde.

kategorie Z médií