KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Vláda bez důvěry nemůže dělat závažná rozhodnutí. Proto usilujeme o ztrátu jejích pravomocí, říká Ju
Zpět

Vláda bez důvěry nemůže dělat závažná rozhodnutí. Proto usilujeme o ztrátu jejích pravomocí, říká Jurečka

Přidáno 13. 5. 2021
Ilustrační foto
eurozpravy.cz

Lidovecký předseda Marian Jurečka je přesvědčený, že pokusit se vyvolat ve Sněmovně hlasování o nedůvěře vlády, není pět měsíců před parlamentními volbami zbytečným krokem. „Kabinet, jemuž je vyslovena nedůvěra, nemůže disponovat takovými pravomocemi jako běžná vláda. Proto usilujeme o její oslabení. Představitelé Strakovy akademie navíc v současnosti nedodržují vlastní zákony, patrné je to na pandemickém zákoně. Je zapotřebí udělat podobným nešvarům přítrž,“  říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz šéf KDU-ČSL Marian Jurečka.

Pane předsedo Jurečko, co si obě aliance ve složení Piráti se STAN a koalice SPOLU tvořená ODS, TOP 09 a KDU-ČSL slibují od případného vyslovení nedůvěry vládě?

Z hlediska zachování ústavnosti je nutné si ověřit, zda má současná menšinová vláda důvěru, anebo nikoli.  Primární je rovněž pro opozici zjistit, kteří poslanci nyní vládu podporují. Tedy, kdo společně s ní nese spoluzodpovědnost na voličích a občanech.

Můžete říci, jaký byl rozhodující signál, že se pět opozičních stran rozhodlo pokusit vyvolat hlasování o nedůvěře Babišova kabinetu?

Impulsů bylo několik a nyní se vše nahromadilo. Vláda za poslední rok ukázala, jak je nekompetentní. Nezvládla koronavirovou pandemii, jsme absolutně nejhorší v počtu obětí. Od loňského března jsem přišli o třicet tisíc občanů. Rodiny ztratily své milované, blízké. Navíc není stále vyjasněna role vicepremiéra Jana Hamáčka v cestě do Moskvy a nejasnosti panují i v kauze Vrbětice na Zlínsku z roku 2014. (Za explozí muničních skladů pravděpodobně stojí ruští rozvědčíci GRU – pozn. red.)

Více zde

kategorie Z médií