KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL): Je potřeba, aby se lidé, kteří se dopouštěli válečných zločinů na Ukraji
Zpět

Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL): Je potřeba, aby se lidé, kteří se dopouštěli válečných zločinů na Ukrajině, dostali do vězení

Přidáno 25. 5. 2022
Ilustrační foto
Frekvence 1

Hostem Čestmíra Strakatého v Press klubu Frekvence 1 byl europoslanec za KDU-ČSL Tomáš Zdechovský. Europoslanec na úvod uvedl, že zřízení tribunálu pro vyšetření zločinů agrese na Ukrajině je potřeba, aby se lidé, kteří se dopouštěli válečných zločinů, dostali do vězení. Potrestaní by měli být vojáci, jejich velitelé a případně i prezident Vladimir Putin, který je podle Zdechovského zodpovědný za rozpoutání této války. A zmínili také jmenování nového pražského arcibiskupa Jana Graubnera. Zdechovský vnímá obměnu jako snahu protáhnout termín v hledání nového kandidáta na pražského arcibiskupa. I tak si ale řada zasvěcených lidí přála, aby na tomto místě už teď byl někdo mladší, s delší vizí. Aby se rovnou mohl věnovat třeba pomoci uprchlíkům, nebo věcem, které jsou pro církev více směrodatné.

,,Zřízení soudního tribunálu je potřeba především kvůli tomu, aby byli potrestáni lidé, kteří se dopouštěli válečných zločinů na Ukrajině a dostali se do vězení. Myslím si, že v 21. století nemůže nikomu procházet znásilňování žen a zabíjení nevinných lidí. Je důležité, aby zde byl mezinárodní tribunál, který tyto všechny zločiny, které se odehrály na Ukrajině, nezávisle vyšetří a viníky potrestá," řekl Zdechovský.

Řeč byla také o tom, kdy by měl být před soudem souzen. ,,Bavíme se o tom, že bychom měli potrestat všechny ty, kteří jsou za to zodpovědní. Od vokáků, kteří se zločinů dopouštěli, až po jejich velitele, kteří jim k tomu dali rozkaz. Potrestat bychom měli případně také prezidenta Putina, který je za rozpoutání války zodpovědný," řekl Zdechovský.

Více zde. 

kategorie Z médií