KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Petr Hladík (KDU-ČSL): „Dům po babičce“ nespadl z nebe. Program lidem pomáhá se snížením výdajů za e
Zpět

Petr Hladík (KDU-ČSL): „Dům po babičce“ nespadl z nebe. Program lidem pomáhá se snížením výdajů za energie

Přidáno 24. 7. 2023
Ilustrační foto
Lidovky.cz

„Nechápu, proč by nová dotace měla vyvolávat negativní reakce. Lidem jsme jako vláda říkali, poté co vypukla válka, že jim musíme pomoci se snížením spotřeby energií. S tím jsem nastupoval do funkce a zmiňoval jsem to jako svou hlavní prioritu,“ říká ministr. Dotace na zateplování jsou součástí balíku 500 miliard korun, které Česko plánuje rozdělit do roku 2030.


Myslíte, že politici, kteří program kritizují, nedávali pozor a nevědí, že na něj vláda kývla?
To neumím komentovat. Vláda schválila alokaci 55 miliard právě na to, abychom snížili výdaje na energie a aby to bylo sociálně citlivé. Proto nastavujeme výhodnější podmínky pro seniory i zvýhodnění pro děti. Když přijedu do obcí, říkají mi tam: Podívejte, co tu máme volných domů, vytvořte nějaký program, který by lidi motivoval je opravit. 

Já jako ministr životního prostředí a jako lidovec nechci, aby se lidem zateplování muselo přikazovat, chci jít cestou motivace. Není to na úkor dluhu a není to z rozpočtu. Jsou to peníze, které Česko chce a musí použít na dekarbonizaci a odchod od uhlí. Třetina energie v Česku se spotřebuje v oblasti bydlení.

Úspory jsou velká příležitost, jak snížit výdaje na energie a jak snížit emise skleníkových plynů. Jsme ministerstvem budoucnosti, ministerstvem přípravy Česka na klimatickou změnu. Zateplený dům nepomáhá jen v zimě, pomáhá i v létě, protože nepouští teplo dovnitř, to může být dvanáct, třináct stupňů k dobru.

Zaznívá, že byste měli podporovat v zateplování obce a nedávat peníze jen vlastníkům domů.
Myslím, že míříme na všechny segmenty trhu. Na ty, kteří mají peníze, mohou si renovaci předfinancovat a potom dostanou dotaci. Oprav dům po babičce pomůže penězi dopředu a výhodným úvěrem, ale je tam podmínka deseti let trvalého bydliště. Pak je segment rodinných domů, kde jsou nízkopříjmoví a senioři – pro ně je Nová zelená úsporám light.

Dále je tu nájemní bydlení, kde je program pro vlastníky, které chceme motivovat k rekonstrukcím, aby měli nájemníci levnější energie. Také máme programy pro družstevníky a SVJ včetně bonusů pro bytové jednotky, kde bydlí senioři a lidé s nižšími příjmy. A nakonec máme výhodnou 70% dotaci pro obce na rekonstrukce a zateplení. Pokrýváme všechny skupiny. Děláme to proto, abychom snížili energetickou náročnost budov a splnili cíle a závazky, které Česko má.

Více zde.

kategorie Z médií