KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Marian Jurečka (KDU-ČSL): Věk odchodu do důchodu bude záležet na náročnosti profese
Zpět

Marian Jurečka (KDU-ČSL): Věk odchodu do důchodu bude záležet na náročnosti profese

Přidáno 24. 3. 2023
Ilustrační foto
ČT24

V debatě na ČT24 se dnes Marian Jurečka, ministr práce a sociálních věcí, vyjádřil k plánovaným změnám v systému valorizací penzí a více přiblížil možnou podobu připravované důchodové reformy. Jurečka zdůraznil, že je potřeba parametry nastavit tak, aby reforma byla trvale udržitelná a mladší generace věděly, co od státu očekávat. Nyní nepředpokládá, že by dál posouval věk odchodu do důchodu, podle něj se musí nárok na starobní důchod odvíjet od vícero faktorů.

„Zatím se shodneme na základních principech a tím klíčovým je, že by v důchodové reformě věk odchodu do důchodu neměl být uveden v absolutních číslech, respektive je třeba zohledňovat, jaká bude doba dožití, jakou průměrnou dobu chceme, aby lidé důchod pobírali a zároveň proti tomu vzali v potaz, kdy na trh práce vstoupili. Je třeba odlišit člověka, který nastoupí na trh práce v osmnácti letech a bude například i vykonávat náročnou profesi od vysokoškolského studenta, který na trh práce nastoupí ve dvaceti pěti letech. Jak dlouho člověk pracuje a jak dlouho odvádí pojistné, to jsou další parametry, které do reformy chci promítnout a nebude tedy žádná jednotná hranice, která by byla pro všechny stejná,“ zdůrazňuje Marian Jurečka, ministr práce a sociálních věcí.

„Je pro mě důležité, aby se do důchodové reformy otiskl důraz na výchovu dětí, rodičovství a jeho ocenění, neboť v průběžném pilíři je klíčové nejen to, jak dlouho člověk pracoval a kolik vydělával, ale také zda vychoval děti, které se později stanou plátci do sociálního, důchodového a zdravotního systému. Jedná se o jednu z podstatných změn, kterou chceme vtisknout do této důchodové reformy,“ dodává Marian Jurečka.

Více zde.

kategorie Z médií