KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Marian Jurečka (KDU-ČSL): Máme zde 330 tisíc lidí z Ukrajiny, kteří žijí spořádaně
Zpět

Marian Jurečka (KDU-ČSL): Máme zde 330 tisíc lidí z Ukrajiny, kteří žijí spořádaně

Přidáno 12. 5. 2022
Ilustrační foto
CNN Prima NEWS

Česká republika se již přes 2 měsíce potýká s vlnou lidí, kteří u nás hledají bezpečí před válkou na Ukrajině. Jak tuto krizi česká vláda zvládá? Pozvání do CNN Prima NEWS přijal ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). 

,,Konflikt na Ukrajině již nějakou dobu běží, ze začátku jsme se snažili být operativní a rychlí. To si myslím, že česká společnost i Česká republika zvládla. Máme zde 330 tisíc lidí, kde naprostá většina z nich důstojně bydlí, přes 40 tisíc z nich pracuje a pak zde máme za poslední tři týdny přes 2 tisíce Romů, kteří přišli. Část z nich přichází z Maďarska a má to jako turistiku za dávkou 5 tisíc korun,"  řekl Jurečka. 

Řeč byla také o tom, jakou strategii má vláda do budoucna. ,,Tento týden jsme se dohodli s ministerstvem vnitra, že budeme opravdu vyžadovat razítko z pasu, abychom měli potvrzené, že ten člověk skutečně utíká před válkou. Dále máme propojené systémy, kde uvidíme, jestli je ten člověk v evidenci ministerstva vnitra a také kde je ubytován. Zároveň budeme párovat databáze solidárního příspěvku. To znamená, že budeme mít propojené ty domácnosti, které žádají o příspěvek a uvidíme, že tam ti lidé jsou opravdu ubytovaní s tím, o co poté žádá ten člověk s humanitární dávkou. Jde nám o to, abychom věděli, že ten člověk tady je, bydlí na konkrétní adrese a u konkrétního člověka. Není to někdo, kdo sem přijel, odjel a zase jenom přijel," dodal Jurečka. 

Více zde. 

kategorie Z médií