KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Marek Výborný a Petr Hladík (KDU-ČSL): Omezme zábavní pyrotechniku, škodí zvířatům i lidem
Zpět

Marek Výborný a Petr Hladík (KDU-ČSL): Omezme zábavní pyrotechniku, škodí zvířatům i lidem

Přidáno 8. 3. 2024
Ilustrační foto
Právo

Odpalování petard má v Česku o silvestrovské půlnoci zakořeněnou tradici. Málokdo ale tuší, kolik se při něm do ovzduší uvolňuje jedů. Trpí nejen zvířata, ale i lidé. Ministr zemědělství Marek Výborný proto chystá spolu s ministrem životního prostředí Petrem Hladíkem (oba KDU-ČSL) zákonné omezení zábavní pyrotechniky. 

Členové vlády to uvedli u kulatého stolu ve Sněmovně, který se dopadem zábavní pyrotechniky na zvířata i lidi zabýval. „Připravujeme pozměňovací návrh, který by reguloval zábavní pyrotechniku. Nejsem příznivcem regulací, ale jsou oblasti, kde se bez nich neobejdeme. Buď zregulujeme prodej, aby byla zábavní pyrotechnika k mání jen ve vybraných kamenných prodejnách, nebo omezíme možnost nákupu například věkem. Třetí věcí je regulace samotného odpalování,“ řekl ministr zemědělství Marek Výborný.
 
Ministr Hladík na semináři uvedl, že jeho resort zveřejnil v lednu anketu, které se zúčastnilo 65 tisíc respondentů. „Tři čtvrtiny uvedly, že omezení pyrotechniky podporují,“ řekl. Nejvíce účastníkům podle Hladíka vadil hluk, který silvestrovské ohňostroje dělají, a také neblahý vliv na zvířata. „Více než polovina respondentů uvedla, že má sama se zábavní pyrotechnikou negativní zkušenost. Ať už vystrašené, nebo dokonce uhynulé zvíře, nebo například úraz,“ uvedl Hladík. 
 
Více zde.

kategorie Z médií