KDU.breadcrumbs.homeAktuality Z médií Lidovci usilují o uzákonění akumulace energie a vyřešení energošmejdů
Zpět

Lidovci usilují o uzákonění akumulace energie a vyřešení energošmejdů

Přidáno 20. 1. 2021
Ilustrační foto
Energie21

Velkokapacitní baterie vznikají jako důležitá část moderní energetiky všude po světě. Opačná je situace v České republice, kde o akumulaci energie není v energetickém zákoně ani zmínka. Změnit to má novela zákona a pozměňovací návrh poslanců, který s bateriemi počítá a řeší také tzv. energošmejdy, čímž výrazně posílí práva spotřebitelů. První čtení novely energetického zákona proběhne ve sněmovně v úterý 26. ledna.

Současný energetický zákon pojmy jako akumulace energie, úložiště elektrické energie nebo jejich ekvivalent vůbec nezná a provozování těchto zařízení není uvedeno mezi předměty podnikání v energetice. Příprava legislativy ale probíhá mnohem pomaleji, než se plánovalo. A to přesto, že hrozí, že nebudeme včas implementovat evropské směrnice.

Využití bateriových systémů i dalších forem akumulace v elektrizační soustavě ČR, tak jak je běžné ve většině zemí západní Evropy, se snaží již více než tři roky prosazovat zejména Asociace pro akumulaci energie AKU-BAT. Dosud byly u nás postaveny čtyři velkokapacitní bateriové systémy s celkovým výkonem okolo 10 megawattů a kapacitou přes 8 megawatthodin (MWh). Ve srovnání se státy EU i dalšími zeměmi Česká republika v rozvoji výrazně zaostává.

Zahrnutím akumulace do energetického zákona by se Česká republika mohla zařadit mezi země, které chápou význam akumulace jako důležitý nástroj transformace energetiky a bude moct dříve čerpat velké množství technologických, bezpečnostních a finančních výhod, které baterie, ale i další formy ukládání energie přináší. Nasazení však brání neexistující licence na akumulaci, kterou by nyní řešil pozměňovací návrh poslance Mariana Jurečky (KDU-ČSL) a skupiny poslanců.

Více zde.

kategorie Z médií