KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Jan Bartošek (KDU-ČSL): Je v našem zájmu, aby Slovensko zůstalo demokratickou zemí
Zpět

Jan Bartošek (KDU-ČSL): Je v našem zájmu, aby Slovensko zůstalo demokratickou zemí

Přidáno 5. 3. 2024
Ilustrační foto
Česká televize

V současnosti neexistuje kromě zákazu HHC způsob, jak před látkou ochránit ty nejzranitelnější – naše děti. Místopředseda Poslanecké sněmovny a 1. místopředseda strany Jan Bartošek (KDU-ČSL) v pořadu Interview na ČT24 hovořil také o nebezpečí směru, kterým se vydává náš východní soused i o potřebě podporovat Ukrajinu, protože je to v bezpečnostním zájmu České republiky.

Jan Bartošek hovořil o nutnosti zakázu prodeje produktů s obsahem HHC. „Když jsou produkty s HHC dostupné na trhu a nejsou nijak regulované, může si je koupit kdokoli v jakémkoliv množství bez ohledu na to, jestli se jedná o školáka na prvním stupni ZŠ, středoškoláka nebo dospělého člověka. Na závažnou situaci je potřeba reagovat rychle. Už jen ta představa, že jde vaše dítě do školy, cestou si pořídí HHC, požije ho a následně se intoxikuje a končí v nemocnici… To je velmi nebezpečné,“ tvrdí Bartošek s tím, že v budoucnu bude tuto problematiku upravovat zákon o psychomodulačních látkách, který jasně určí podmínky, za kterých bude možné takové látky prodávat a používat.
 
Tématem rozhovoru byla také současná rétorika slovenských politiků ve spojitosti s válkou na Ukrajině. „Situaci sleduji velmi pozorně a věřte, že mi radost nedělá. Je to o tom, že náš soused začíná používat rétoriku, která je blízká té Putinově. V tom se Slovensko začíná přibližovat Maďarsku, což je špatná zpráva, protože Slovensko je pro nás partner nejen v rámci Evropské unie, ale i Severoatlantické aliance. Je to partner, se kterým sdílíme spoustu strategických informací. Je v našem zájmu, aby Slovensko zůstalo demokratickou zemí,“ vysvětluje místopředseda Poslanecké sněmovny a 1. místopředseda strany. „Také je to velký apel na naši vládu. To, co jsme právě na Slovensku viděli během volební kampaně, zastrašování, manipulace, dezinformace, to vše je výzva i pro nás. Musíme proti dezinformacím efektivně bojovat,“ dodává.
 
Bartošek má na současnou situaci na Ukrajině jasný názor. „Je to velmi jednoduché. Velký agresivní stát napadl slabšího souseda. Vraždí a unáší děti, útočí na nemocnice. Sám Lavrov se nechal slyšet, že Rusko nemá hranice. My jsme součástí světa, na který si Rusko dělá nárok. Já tu nechci zpět režim, který tu byl před rokem 1989, a takový režim prostě reprezentuje Rusko,“ vysvětluje Jan Bartošek.

Více zde

kategorie Z médií