KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Inga Petryčka (KDU-ČSL): Řeči o míru? Opozice asi zapomněla na mnichovskou dohodu
Zpět

Inga Petryčka (KDU-ČSL): Řeči o míru? Opozice asi zapomněla na mnichovskou dohodu

Přidáno 4. 6. 2024
Ilustrační foto
FORUM 24

ROZHOVOR / „Jestli tady někdo z opozičních a neparlamentních stran mluví o míru, tak ať si představí, že by ztratili své domovy, jejich manželky by byly znásilněny a děti v ruském zajetí,“ vzkazuje v rozhovoru pro deník FORUM 24 Inga Petryčka (KDU-ČSL), která do Česka přišla před 27 lety z ukrajinského Mukačeva. Podle kandidátky do Evropského parlamentu za koalici SPOLU nemůže západní svět ve svém vlastním zájmu připustit, aby podmínky míru diktoval agresor.

Sledujete aktuální vývoj na Ukrajině?

Neustále to sleduji, dokonce jsem si pořídila předplatné ukrajinských novin, abych měla aktuální informace. Je mi moc líto, že se dlouho čekalo na munici, na podporu od Spojených států a Evropy. Rusové teď mají silnější postavení. Samozřejmě Ukrajina dělá maximum pro to, aby se bránila, ale kdyby podporu získala dříve, byl by ten vývoj jiný.
 

Pojďme k české politické scéně. Když se podíváte na hnutí ANO a některá marginální uskupení, například strana PRO Jindřicha Rajchla a podobně, jež pořád mluví „o míru“, jak se vám takové řeči poslouchají?

Já se jim divím. Zřejmě zapomněli na mnichovskou dohodu z roku 1938, zradu pro tehdejší Československo. Všichni víme, jak to dopadlo. A to tenkrát Adolf Hitler neměl tak silné postavení, jako má v současní době Rusko. A pokud někdo mluví o takovém míru, že se dá půlka Ukrajiny Rusku, tak to není mír. Po tom všem, co Ukrajinci zažili, musí být celistvost země zachována. Nevíme, kolik Ukrajinců zemřelo, kolik jich zůstane po válce invalidních, kolik je znásilněných dětí, žen, kolik lidí je ve vězení. Například ti z Azovstalu a Mariupolu, několik tisíc lidí, kteří jsou vězněni přes dva roky, a dosud se nevyjednaly žádné podmínky, aby se mohli vrátit ze zajetí v Rusku. Ani rodiče nevědí, zda jsou na živu nebo v jakých podmínkách žijí.To samé je potřeba udělat s Putinem. Ano, máme strach, protože Rusko má nukleární zbraně, ale není jediné, kdo je má. Jestli tady někdo z opozičních a neparlamentních stran mluví o míru, tak ať si představí, že by byli na místě těchto lidí. Že by ztratili své domovy, jejich manželky by byly znásilněny, děti v ruském zajetí, kdy o nich rodina nemá vůbec žádné informace a neví, zda je vůbec někdy uvidí. Západní svět, ve svém vlastním zájmu, nemůže připustit, aby podmínky míru diktoval agresor. To by vedlo k rozpadu mezinárodního řádu, Ukrajina musí zůstat celistvá.

Více zde.

kategorie Z médií