KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Petr Hladík (KDU-ČSL): V problematice zálohování PET lahví jsme se inspirovali na Slovensku, lidé si
Zpět

Petr Hladík (KDU-ČSL): V problematice zálohování PET lahví jsme se inspirovali na Slovensku, lidé si na to rychle zvyknou

Přidáno 26. 5. 2023
Ilustrační foto
forum24.cz

Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) v rozhovoru pro deník FORUM 24 mluvil i o chystaném zálohovém systému na PET láhve. Češi si podle něj na novinku rychle zvyknou a budou ji využívat. „Systém bude velmi podobný tomu, jak dnes vracíme pivní lahve,“ dodává ministr Hladík.

Na ministerstvu připravujete legislativu, která zavede systém zálohování PET lahví. Jsou na to Češi připravení? Budou to využívat?

Určitě. Zkušenosti ze Slovenska ukazují, že lidé si na ten systém velmi rychle zvyknou. Čekám, že tomu tak bude i u nás. Systém bude velmi podobný tomu, jak dnes vracíme pivní lahve. Po schválení příslušné legislativy povedeme informační kampaň tak, abychom na tu změnu dostatečně připravili obyvatele České republiky.

Záloha na láhev od piva stojí tři koruny, záloha na PET láhve by ale měla být mezi čtyřmi a pěti korunami. Proč je plast dražší než sklo?

Protože sklo je z pohledu uhlíkové stopy lepší. Když si porovnám uhlíkovou stopu, tak nejlepší je opakovatelné sklo, potom je plech nebo plast, který vrátím a recykluji. Chceme to i takto symbolicky odlišit.

Více zde.

kategorie Z médií