KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Různé Sdělení Mariana Jurečky členům a příznivcům
Zpět

Sdělení Mariana Jurečky členům a příznivcům

Přidáno 13. 9. 2022
Ilustrační foto
různé

Vážené sestry a bratři, milí příznivci,

vím, že stále více z vás bylo zneklidněno strmým nárůstem cen energií v posledních týdnech, které bylo způsobeno rozkolísáním trhů v důsledku ruské vojenské agrese proti Ukrajině a vedenou hybridní válkou. Jsem proto rád, že vám mohu představit řešení pro Českou republiku, které v pondělí večer schválila naše vláda.

Ceny silové elektřiny budou zastropovány, a to na úrovni 6 Kč za kilowatthodinu včetně DPH, což by s připočítáním distribuce mělo činit maximálně 7-9 Kč za kilowatthodinu, v závislosti na konkrétním tarifu dané domácnosti. Vracíme tak ceny elektřiny přibližně na úroveň jara letošního roku. Odborníci odhadují, že pro běžnou domácnost s průměrnou spotřebou zhruba 2-3 megawatthodiny za rok budou po zastropování náklady na elektřinu činit cca 20 000 Kč za rok. Domácnosti díky zastropování cen ušetří od 20 000 Kč do 111 000 Kč za rok, v závislosti na tom, zda elektřinou i ohřívají nebo i topí. Naše vláda neruší trh, výrobci a distributoři energií budou mít i nadále zajištěn přiměřený zisk, který je nutný pro investice do infrastruktury.
  
Vláda zastropuje i ceny plynu, a to na úrovni 3 Kč za kilowatthodinu včetně DPH (bez započtení nákladů na distribuci).  Toto zastropování elektřiny a plynu bude platit od 1. ledna 2023, protože právní předpisy, které to umožní, musí projít zrychlených legislativním řízením a dříve to zkrátka není možné. Ale domácnosti úspory pocítí již v listopadu, protože dodavatelé budou mít povinnost zohlednit stropy cen energií již v letošních zálohách.

Pokud máte náklady na bydlení vyšší než 30 % (Praha 35 %) vašich příjmů, tak máte nárok na příspěvek na bydlení, který vám vyšší náklady pokryje. Je zjednodušený a nově o něj lze žádat on-line. Maximální částka, kterou domácnost může dostat, tzv. normativ, budeme již od 1. října zvedat. Větší pomoc tak dostane víc lidí! Kompletní informace a nový formulář najdete zde: www.mpsv.cz/web/cz/prispevek-na-bydleni. V případě neodkladných situací nepříznivého a mimořádného charakteru mohou lidé využít také dávky mimořádné okamžité pomoci. Otázky a odpovědi k oběma možnostem najdete zde www.kdu.cz/getattachment/O-nas/Dokumenty/Ostatni/Pomoc-z-mpsv_prispevek-na-bydleni-mop-valorizace-penzi_220826_pro-inter-ucely.pdf.aspx.

Lidé také mohou využít tzv. úsporného tarifu, který připravilo ministerstvo průmyslu a obchodu. Jeho parametry i s odpověďmi na otázky najdete zde: www.kdu.cz/getattachment/O-nas/Dokumenty/Ostatni/Otazky-a-odpovedi_25-8-2022_TARIF-USPORNY-interko-KDU.pdf.aspx.

Vláda má plán i na podporu firem a veřejných institucí. Živnostníci a maloodběratelé, typicky penziony, či naprostá většina pekáren budou mít cenu silové elektřiny zastropovanou na stejné úrovni jako domácnosti, čili 6 Kč na kilowatthodinu. Pro velkoodběratele vláda představí plán tuto středu.
Veřejné instituce, které v poslední době čelily problémům se zajištěním nových dodavatelů energií, budou mít zároveň garantovány dodávky elektřiny za zastropované ceny, a to díky speciálnímu objemu elektřiny, kterou poskytne státem určený dodavatel. Týká se to jak státních institucí, tak těch krajských, obecních či soukromých, pokud zajišťují veřejnou službu.
 
Česká vláda vyčlenila na boj s energetikou krizí a inflací dosud 177 miliard Kč. Zastropování cen elektřiny a plynu pro domácnosti a pro firmy bude podle nynějších odhadů stát zhruba 130 miliard Kč. V současné vyhrocené situaci jsme již museli zasáhnout. Rozhodně ale nechceme dále zadlužovat naši zemi. Tyto peníze získá český stát pomocí zvýšené dividendy ze státních firem, daně z mimořádných zisků (válečná daň) a přebytků výnosů z prodeje emisních povolenek.
 
Více informací k zastropování cen energií najdete zde: www.kdu.cz/getattachment/O-nas/Dokumenty/Ostatni/PREZENTACE_STROP_FINAL-(1).pdf.aspx
 
Opakovaně jsme veřejně slíbili, že nenecháme lidi ani firmy padnout, a tento slib dodržíme. Díky všem výše uvedeným opařením již ceny nebudou stoupat, ale naopak klesnou.

Vláda dělá kroky logicky postupně podle priorit. Klíčový úkol po ruské invazi na Ukrajinu bylo zajistit energie na příští období a zbavit se nebezpečné závislosti na ruských energiích. To se podařilo. Stát nakoupil plyn za 8 miliard Kč do svých strategických rezerv, stát investoval do pomoci obchodníkům s naplňováním terminálů – ty jsou v současnosti naplněny na 85 %, zároveň zajistil České republice podíl v LNG terminálu v Nizozemsku. Česká republika tak má již nyní dostatek plynu do jara příštího roku. 
 
Každý z nás může něco udělat pro zlepšení současné krize. Proto prosím šetřete doma energiemi, jak to jde. Mnohé kroky můžete udělat tak, aniž by to mělo dopady na kvalitu vašeho života. Můžete využít dotace na obnovu kotlů od ministerstva životního prostředí, zateplit si dům, vyměnit okna, zavírat dveře u obytných místností, správně větrat, odvzdušnit radiátory. Já sám jsem již před osmi lety přešel na fotovoltaiku.
 
Děkuji vám ještě jednou za trpělivost a garantuji vám, že česká vláda i další představitelé českého státu budou i nadále dělat vše pro to, abychom současnou nelehkou dobu zvládli.
 
S přátelským pozdravem
 
Marian Jurečka
předseda KDU-ČSL

Reseni-energeticke-krize-do-A4-(1).png