Hostem našeho lidoveckého podcastu Hovory z Charitasu byl tentokrát sinolog, tlumočník, lidovec a skaut Tomáš Jirsák řečený Havran. Povídali jsme si o Číně, o krásné i příliš sladké hudbě, o kulinářských zážitcích, ochutnávání havěti, neuvěřitelné kulturní, geografické, sociální, jazykové i národnostní rozmanitosti této obrovské a nesmírně zalidněné země, o čínských studentech i výuce češtiny v Číně. Nemohli jsme se vyhnout ani politice, diskutovali jsme o snahách o vzájemné porozumění, nikoliv nutně souhlas, jako prevenci možné světové války, o čínském režimu, jeho autoritářské povaze, národnostní genocidě, sběru dat v Číně, využívání vyspělých technologií k ovládání společnosti i o tom, v čem je Čína nebezpečná pro svět i pro Česko. A nezapomněli jsme ani na diskusi o směřování lidové strany a dotkli jsme se i skautského hnutí a charakteristikách skautů.
Všechny díly podcastu Hovory z Charitasu najdete na
www.kdu.cz/podcasty nebo podcastových platformách.
„
Abychom mohli s Čínou dobře vycházet, tak ji musíme dobře poznávat a umožnit Čínanům, aby oni dobře znali nás, ale ne tak, že jim o sobě vše řekneme a tím se svlečeme donaha a dáme se jim k dispozici.“
“
Je to totalita, je to diktatura, je to autoritářský režim. Ale kam to postoupilo dál, je způsobeno využíváním moderních technologií, které zatím žádný režim nevyužíval k ovládání společnosti v tak hojné míře a tak úspěšně, jako to dělá čínský režim.“
„
Kdo byl v Číně 3 dny, tak si myslí, že ji pochopil, kdo tam strávil 3 měsíce, tak si začíná klást otázky a kdo tam strávil 3 roky, tak si uvědomil, že Čínu nikdy nepochopí.“
„
Naší lidoveckou prioritou by měla být služba, chápat politiku jako službu je jednou z nejdůležitějších věcí. A důraz na to K v našem názvu – křesťanství….Jako lidovci bychom měli mít dlouhodobější cíle, než jen okamžité zisky volební.“
„
Mnohdy poznám skauta aniž bych věděl, zda je skaut. Ti lidé se dost často chovají jinak. Jsou připraveni lépe řešit problémy, se kterými se potkají, mají kolektivního ducha.“