KDU.breadcrumbs.homeAktuality Archiv 2019 Čeští a bavorští lidovci řešili ochranu klimatu, ekonomickou spolupráci a také boj s kůrovcem
Zpět

Čeští a bavorští lidovci řešili ochranu klimatu, ekonomickou spolupráci a také boj s kůrovcem

Přidáno 20. 9. 2019
Ilustrační foto
Tisková zpráce

Poslanec Německého spolkového sněmu a předseda frakce CSU Alexander Dobrindt zavítal 18. září do Prahy, kde se sešel s předsedou Markem Výborným a dalšími politiky z vedení KDU-ČSL. Předmětem jednání byla ochrana životního prostředí a také ekonomická spolupráce s Bavorskem. „Velmi se mi líbí iniciativa zakotvit ochranu vody a půdy v ústavě,“ řekl Dobrindt.

Jeden z nejvlivnějších bavorských politiků v Berlíně ocenil aktivní přístup KDU-ČSL k tématu ochrany životního prostředí. „V Německu jasně vidíme rostoucí zájem o tyto otázky a zodpovědní politici by měli aktivně přicházet s řešeními a nečekat, až k tomu budou veřejností vyzváni,“ řekl na setkání.

Alexander Dobrindt představil vedení KDU-ČSL také jednotlivé body klimatického balíčku CDU/CSU. „Chceme jít cestou pobídek a podpory pro zavádění technologií, které produkují méně CO2 a pomoci tak firmám i domácnostem při zavádění šetrnějších řešení např. v oblasti elektromobility či vytápění budov. Budu velmi rád, když v této oblasti posílíme vzájemnou spolupráci s naším partnerem KDU-ČSL,“ uvedl.

Podle předsedy Výborného bylo jednání velmi přínosné. „Je vidět, že témat, které se striktně nedrží státní hranice a zasahují do života obyvatel na české i bavorské straně Šumavy, je celá řada,“ okomentoval šéf lidovců. Jako příklad uvedl kůrovcovou kalamitu, která trápí české i německé lesy a která má dopad na celý ekosystém.

Nezůstalo ale jen u životního prostředí. „Mluvili jsme ale i o nutnosti reforem v oblasti evropské politiky, které bude třeba řešit po brexitu, tedy v době německého předsednictví v radě EU v druhé polovině roku 2020,“ dodal Výborný.

Tématem jednání byla i ekonomická spolupráce s Bavorskem, potažmo Německem, které je dlouhodobě nejvýznamnějším obchodním partnerem ČR a kam směřuje zhruba třetina českého exportu. Jednání budou pokračovat při setkání v Mnichově na začátku října.

kategorie Tiskové zprávy