KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2018 KDU-ČSL považuje účast Jeana-Claudea Junckera na oslavách narození Karla Marxe za nepřijatelnou
Zpět

KDU-ČSL považuje účast Jeana-Claudea Junckera na oslavách narození Karla Marxe za nepřijatelnou

Přidáno 6. 5. 2018
Ilustrační foto
tiskové prohlášení

KDU-ČSL považuje účast předsedy Evropské komise Jeana-Claudea Junckera na oslavách 200. výročí narození Karla Marxe za nepřijatelnou. Lidovci se rovněž distancují od projevu Jeana-Claudea Junckera, který pronesl při oslavách v Trevíru - důrazně s jeho slovy nesouhlasí.

"Významný člen Evropské lidové strany by měl zvažovat, čemu a komu dává legitimitu. Považuji to za výraz neúcty k milionům obětí komunistických režimů po celém světě včetně obětí z řad československých křesťanských demokratů," vysvětlil předseda Výboru pro evropské záležitosti PS Ondřej Benešík. "Nemůžu souhlasit s tím, že Marx byl pouhý filozof a není odpovědný za to, jak se jeho myšlenky dál využily. Otevřeně ospravedlňoval použití násilí ve společnosti. V podstatě nabádal ke zrušení soukromého vlastnictví. To byl začátek zhoubné ideologie, která uvrhla nejen naši republiku do temného období totality," dodal Benešík. 

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker u příležitosti dvoustého výročí Marxova narození konkrétně řekl, že Marx by měl být vnímán v kontextu své doby a neměla by se na něj svalovat zodpovědnost za zločiny komunismu. Proti tomuto vyjádření veřejně vystoupil také europoslanec za KDU-ČSL Tomáš Zdechovský, který adresoval předsedovi Evropské komise dopis, v němž se ohradil vůči jeho účasti na oslavách Marxova narození.

kategorie Tiskové zprávy