Tisková zpráva, 23. 5. 2017
Česká republika se ujala předsednictví ve Výboru ministrů Rady Evropy, které trvá do 15. listopadu 2017.
Daniel Herman se dnes sešel s generálním tajemníkem Rady Evropy panem Thorbjørnem Jaglandem a na náměstí Broglie ve Štrasburku se zúčastnil slavnostního ceremoniálu předání předsednictví. Ve svém projevu ministr Herman zdůraznil, že ČR bude usilovat o další podporu a posílení lidskoprávních mechanismů v čele s evropským soudem pro lidská práva.
Daniel Herman, ministr kultury: „Demokracie, lidská práva a právní stát jsou konstanty, při jejichž prosazování chce Česká republika navázat na předchozí úspěšná předsednictví v Radě Evropy. Zásadním tématem z pohledu českého předsednictví je proto genderová rovnost, odstraňování diskriminace a zajištění práv osob patřících k zranitelným či znevýhodněným skupinám, jako jsou národnostní či etnické menšiny nebo dětští migranti. České předsednictví se dále bude věnovat podpoře demokracie na místní i regionální úrovni, podpoře reforem ve veřejné správě a podpoře vzdělávání v oblasti dodržování základních principů lidskoprávní problematiky; budeme též podporovat edukaci v oblasti jazykových dovedností. Jako ministr kultury chci rovněž zdůraznit úzkou spolupráci Rady Evropy a EU při přípravě Evropského roku kulturního dědictví 2018.“
Rada Evropy je organizace založená na mezivládní spolupráci 47 členů - všech evropských států kromě Běloruska. Jejím mandátem je podpora lidských práv, demokracie a právního státu. Jde o organizaci ustavenou v roce 1949 se sídlem ve Štrasburku, která funguje zcela nezávisle na Evropské unii. Pod Radu Evropy spadá Evropský soud pro lidská práva, dohlížející na plnění Evropské úmluvy o lidských právech. Předsednictví rotuje abecedně podle anglických názvů zemí. Po České republice převezme předsednickou roli Dánsko. Předchozí předsednictví Česká republika zastávala před 22 lety v roce 1995.
Slavnostnímu ceremoniálu předání předsednictví předcházelo zahájení výstavy Charta 77 Hnutí za lidská práva, která je jednou z hlavních kulturních doprovodných akcí k českému předsednictví.
„Scházíme se zde u příležitosti zahájení výstavy o Chartě 77 v roce jejího 40letého výročí. Současně v době, kdy Česká republika již po druhé přebírá předsednictví panevropského symbolu ochrany i propagace lidských a občanských práv a demokracie. Činnost Charty 77 a její dopad na společnost významným způsobem podpořily projevy mezinárodní solidarity a aktivity československých exulantů v západních zemích. Rada Evropy byla pro Československo před 30 lety zapovězenou rajskou zahradou. Nyní máme to privilegium sdílet ji s ostatními evropskými státy a společně se zasahovat o ochranu jejích hodnot,“ uvedl Daniel Herman
Simona Cigánková, tisková mluvčí MK