KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2014 Zdechovský: Zahraniční bojovníky musíme při návratu izolovat
Zpět

Zdechovský: Zahraniční bojovníky musíme při návratu izolovat

Přidáno 19. 12. 2014 tiskové oddělení
Ilustrační foto
Tisková zpráva 19. 12. 2014
Evropský parlament dnes schválil strategii vnitřní bezpečnosti Evropské unie. Jedná se o jeden z klíčových materiálů, který byl v letošním roce k otázce vnitřní bezpečnosti v EU projednán. 

„Zajištění bezpečnosti a svobody evropských občanů je pro mě jedním z nejzásadnějších úkolů EU. Nesmíme však připustit, aby se z nové bezpečnostní strategie EU stalo monstrum nových instrumentů a opatření, které nebude nikdo monitorovat a kontrolovat,“ zdůraznil europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Ten v diskusi vyzval Evropskou komisi, aby provedla důkladnou analýzu současných instrumentů a navrhla jejich efektivní využití v nové bezpečnostní strategii.

Bezpečností otázky nabírají v Evropské unii nové rozměry

V současné době bezpečnostní otázka nabírá nových rozměrů a to nejen kvůli konfliktům v našem bezprostředním sousedství. Především bezpečnostní služby upozorňují na stále zvyšující se nebezpečí uvnitř samotné Evropské unie. Mezi ně patří rostoucí radikalizace
a s tím spojený terorismus a násilí.

„Podle nejnovějších statistik bojuje přes 3000 Evropanů v zahraničních konfliktech na Blízkém Východě. Existují důkazy, že tito lidé jsou "verbováni" přímo ve členských státech EU. Naším úkolem je tyto řetězce zpřetrhat a zabránit tak fenoménu foreign fighters,“ vysvětlil europoslanec Tomáš Zdechovský, který je členem Výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci.

Podle poslanců Evropského parlamentu by se měla nová bezpečnostní strategie Evropské unie primárně zaměřit na otázku, jak s těmito bojovníky, kteří jsou řádnými občany EU, naložit po jejich návratu zpět do Evropské unie.

Kontakt:
Tomáš Zdechovský
+ 420 774 888 300
tomas.zdechovsky@europarl.europa.eu

Eva Fruhwirtová
mediální poradce europoslance Tomáše Zdechovského
+420 737 103 866
fruhwirtova@zdechovsky.eu

kategorie Tiskové zprávy