KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2014 Senátor Petr Šilar se sešel s předsedou tibetské exilové vlády
Zpět

Senátor Petr Šilar se sešel s předsedou tibetské exilové vlády

Přidáno 14. 10. 2014 tiskové oddělení
Ilustrační foto
Tisková zpráva, 14. 10. 2014

Petr Šilar se dnes na půdě Senátu neformálně sešel s předsedou tibetské exilové vlády Lobsangem Sangayem, který se postavil do čela tibetské vlády v roce 2011 po demokratických volbách. Cílem setkání bylo probrat situaci v Tibetu a v Číně a poukázat na ni a také prodiskutovat aktuální protesty v Hongkongu.

 


„Postoj KDU-ČSL k situaci Tibetu je stále stejný. Uznáváme jednotnou Čínu a klademe důraz na lidská práva, která nehodláme měnit za obchodní zájmy. Lidská práva musí platit všude, včetně Tibetu. Zároveň budeme usilovat o to, aby si Tibet zachoval svoji kulturní a historickou tradici,“ řekl Petr Šilar, předseda senátního klubu KOD – KDU-ČSL a nezávislí.

Tento konsistentní postoj KDU-ČSL vyjádřili již před časem všichni křesťanskodemokratičtí ministři, kteří odmítli podpořit stanovisko ministerstva zahraničních věcí v otázce Tibetu.

Předseda tibetské exilové vlády zavítal do Prahy jako řečník konference Fórum 2000. Premiér v rozhovoru uvedl, že aktivity českých disidentů z dob komunismubyly a jsou velkou inspirací a posilou pro současné tibetské disidenty. Vzpomenul například, že za šíření překladu eseje Václava Havla Moc bezmocných z roku 1978, hrozí lidem v dnešním Tibetu uvěznění. „Zdá se, že generace, které zažily komunismus, s časem začínají zapomínat na nesvobodu, která u nás vládla. Mladé lidi, kteří totalitu nikdy nezažili, musíme přesvědčit, že je třeba pečovat jak o naši demokracii, tak podporovat disidenty v nesvobodných zemích světa. V této oblasti je před námi mnoho práce“, uvedl senátor Šilar.

Tibetská exilová vláda nežádá o plnou nezávislost Tibetu na Čínské lidové republice, spíše o autonomní statut, podobný postavení Hongkongu. Vláda provozuje síť škol, zdravotnických zařízení, organizuje kulturní život.     Kontakt:
Václav Pláteník
728 125 589
platenik@kdu.cz
kategorie Tiskové zprávy