Kandidát na předsedu KDU-ČSL Jiří Čunek. Rozhovor v Právu.
Kandidát na předsedu KDU-ČSL Jiří Čunek.
* Svou politikou ve Vsetíně a hlavně vystěhováním romských neplatičů jste si získal řadu příznivců. Mezi lidmi zaobírajícími se romskou problematikou jste si proti sobě popudil, koho jste mohl. Také část lidovců vás bere jako ránu osudu. Jak se vám žije s nálepkou kontroverzního politika?
Mně se žije v zásadě dobře. Já nemohu ovlivnit již vyřčené. Pokud někdo vyřkl, že jsem kontroverzní politik, několikrát se to opsalo, pak se nezlobím na někoho, kdo to moc čte. V jistém smyslu kontroverzní jsem a jsem na to hrdý. Jsem kontroverzní, protože jsem začal řešit věci, které doposud nikdo neřešil. To je přece veskrze pozitivní počin. Jestli je to kontroverzní v kontradikci s těmi, co nechtějí nic řešit a jenom chtějí mluvit o lidských právech a je pro ně lépe, aby byl člověk na ulici, než aby byl ve svém domě nebo v novém bytě, tak je to dobře.
* Vzbuzoval jste kontroverze ještě před tím, než jste kandidoval na senátora?
Nevím, asi jsem nebyl pro média zajímavý. Před čtyřmi lety jsme slíbili občanům, že ten problém vyřešíme. Bohužel se nám nepodařilo vyřešit ho v termínech, které jsme si přáli. Minulý týden se tam (na místě pavlačového domu v centru Vsetína, ze kterého byli vystěhováni neplatiči - pozn. red.) dodělalo parkoviště, to mělo být hotové v září a nyní je prosinec. O tři měsíce jsme se zpozdili, protože tam byly právní problémy se stěhováním a se žalobami.
* Myslíte, že kontroverznost je dobrý kapitál pro kandidaturu na předsedu konzervativní strany?
Nejhorší je být vlažný. Člověk má být horký nebo studený, ne vlažný. Dnes se nosí to, že jedni se snaží nebýt vlažní tím, že melou prázdnou slámu ohnivými slovy. Výsledek pak o ničem nesvědčí. Pak jsou tu ti, co říkají obligátní věci, které se nikoho nedotknou, ale nikam nevedou. Jsem přesvědčen, že problém bezdomovců, nepřizpůsobivých obyvatel, neplatičů, je problém v naší zemi, také kvůli zákonům, které podporují tyto skupiny k nepráci, tak veliký a stále se rozšiřuje, že to nabývá makrorozměrů a stojí to desítky miliard. Nemyslím tím přímou podporu nezaměstnaných. Ta je v pořádku. Nikdy jsem neřekl, že bych chtěl tyto částky snižovat. Říkám ale, dávejme lidem tyto peníze, ať tu není nikdo, kdo by umřel hlady, ale každý musí za ty peníze odvést nějakou práci.
* S odstupem několika měsíců byste udělal něco jinak?
Jedna věc se stala chybně. Zadal jsem realitce, která hledala pro ty Romy nemovitosti, aby to nebylo v lokalitách, kde romská komunita již je, aby se problém nenásobil. V Jeseníkách se stala ale chyba.
* Politici KDU-ČSL, kteří na vás nechtěli být tak přísní, většinou říkali, že nebudou soudit přestěhování, ale nelíbila se jim vaše rétorika. Nevoli způsobilo i to, že jste dával v internetových rozhovorech za pravdu anonymům, kteří osočovali vaše kolegy a spolustraníky. Když nazvali Petra Pitharta pseudohumanistou, tak jste jim přitakával.
Ano. Mně vadí se zdržovat prázdnými slovy. Politická kultura je tu nastavena tak, aby se nikdo nikoho nedotkl, tak se vyslovují prázdná slova. Kolega Pithart, já nemám proč ho nemít rád, se k tomu vyjádřil, aniž by se do Vsetína jel podívat. Tím se i pro mě zařadil do toho spektra pseudohumanistů.
* Reflektoval jste nějak kritiku vašeho vyjadřování? Mluvil jste o tom s někým?
Jsem jenom člověk. Vždy se stane, že bych při práci mohl některá slova volit lépe. Odmítám se ale podřídit tomu, abych říkal, co chtějí ostatní. Někteří mi vyčítali: neříkejte kontejner, když je to krásný byt, mluvte jen o bytech. Já jim ale řekl, že jsou to byty postavené z kontejnerů. Mě nikdo nedonutí mluvit nepravdu. Jen proto, že někomu to připadá zdálky barevné jak zámek, tak já nebudu říkat, že je to zámek!
* Máte recept, jak problém vyřešit?
Jsem přesvědčen, že největší chyba je v systému naprosté demotivace každého z nás. Například normální rodina, manželka na mateřské dovolené, manžel pobírá minimální mzdu nebo i vyšší. Těmto lidem se nevyplatí pracovat, protože mnohokrát pobírají dávky do životního minima proto, že mají menší příjem než životní minimum. Když zůstanou doma, dostanou minimum stejně a nemusí nic dělat, neprojíždějí peníze. Když si na to zvyknou, za měsíc či za rok se začnou orientovat na to, že budou poctivě, ale načerno pracovat u někoho, kdo jim dá černé peníze. Potom jsou na tom lépe, než kdyby pracovali. Pak jsou tu případy, které se stávají houfně, kdy stačí posbírat kanálové poklopy a odevzdat je ve sběrně.
* Co s tím?
Já navrhuji, aby po roce nezaměstnanosti měli všichni povinnost pracovat za sociální dávky. Veřejně prospěšné práce by organizovala města a obce.
* Vždyť to tak již funguje.
Právě že ne. Funguje to pouze tak, že obec si vezme pracovníka, zaplatí ho a on vypadne ze systému sociálních dávek. Já ale říkám, ať stát dává tu sociální dávku obci. Ta si vezme pracovníka a dá mu nějakou práci. On bude dělat tři dny v týdnu, neříkám, že by to mělo být pět dnů osm hodin, protože sociální dávka není tak velká. Tím by se zamezilo černé práci a hlavně by lidé věděli, že peníze, které dostávají, nejsou zadarmo. My je paradoxně povýšíme do stavu normálních lidí, kteří nedostávají dary, ale peníze za práci. Systém by se měl poté doladit, aby stát dával obcím na různé parťáky, kteří budou pracovat zvláště s těmi skupinami nepřizpůsobivých, kteří nikdy nepracovali. Mělo by to být vázáno na to, že když neodpracují, co mají, tak nic nedostanou.
* Chcete navrhnout změnu zákona?
Jistě, již to máme připravené. Vzhledem k tomu, že se tvoří vláda, tak bych rád, kdybychom to zakomponovali do koaličního programu.
* Proč kandidujete na šéfa lidovců?
Ostatní mě k tomu vyzvali. Bez mučení se přiznám, že jsem o tom neuvažoval. Poté, co jsem zjistil, že mám velkou podporu, řekl jsem si -dobrá, začnu o tom uvažovat. Jsem členem KDU-ČSL a je poctivé, abych něco udělal, když mohu.
* Co byste chtěl změnit?
Hlavně image strany, nejen novými tvářemi, ale i věrohodnější politikou. Asi nemusím mluvit o tom, jak jsme se zpronevěřili svým voličům, když jsme jim před volbami něco slíbili a po volbách udělali něco jiného.
* Čím chcete pověst napravit?
Chci obrátit pozornost k řešení konkrétních problémů, k čemuž máme velkou příležitost při sestavování programového prohlášení nově tvořící se vlády. Mohly by to být například kroky k sociální spravedlnosti. My máme velmi dobrý program. Já jsem zatím zvedl jedno téma, které bylo opomíjené a kterého se všichni báli. Říkám, že pokud budu předsedou strany, tak nechci přešlapovat a odsouvat problémy, protože tu jsou nějací pseudohumanisté, kterých se všichni bojí. Dál bych chtěl prosazovat náš program, jak je.
* Myslel jste vážně, že pokud se do vedení lidovců nedostanou lidé, které si přejete, odstoupíte?
Říkám, že všichni ti, kteří byli v bývalém vedení a souhlasili s krokem Miroslava Kalouska, tam být nemohou. Kromě vicehejtmana Romana Línka, který tam nebyl a poté byl hned proti. Kdyby byli v novém vedení, vrhalo by to špatné světlo; Kalousek přece není jediný viník. Pokud je sjezd zvolí, tak já odstoupím. Se zbytkem navrhovaných nemám žádný problém. Strana musí ukázat sebereflexi. Já to říkám především proto, že když v sobotu večer přijde pan Danda a řekne mi: co chcete dělat nového, když tam máte všechny ty, kteří tam byli, nedokázal bych odpovědět. To neznamená, že je to navždy, že ti lidé jsou zatraceni a nebudeme s nimi spolupracovat. Já s nimi lidsky nemám problém.
* Znamená to, že byste nechtěl za místopředsedu Cyrila Svobodu, který je váš kamarád a hodně vás podporuje?
Všichni, kdo byli ve vedení, tam nemohou být. To znamená, že i kdyby byl zvolen pan Svoboda, já bych odstoupil. Zůstane mým kamarádem a jistě budeme dál jezdit na hory.
* Kdybyste neuspěl ve volbě na předsedu, bude te se chtít stát místopředsedou?
Nepředpokládám to. Poté vidím své místo jinde. Dále bych působil jen jako starosta a senátor. Když budu předsedou, asi nebudu stíhat být ještě starostou.
* Premiér Topolánek prezidentovi řekl, že mu příští týden představí novou vládu. Když budete předsedou, budete chtít být i v ní?
Podle mě nemůže být předseda strany někdo, kdo není schopen přijmout svou roli ve vládě. Já jsem ještě s panem premiérem nemluvil a k jednání o personáliích jsme nebyli ještě přizváni.
* A co byste chtěl dělat?
To, čemu rozumím. Rozuměl bych ministerstvu pro místní rozvoj, sociálním věcem, možná i jiným.
* ODS v návrhu koaličního programu chce jednotnou sazbu daně z příjmu a DPH s některými výjimkami. Je to přijatelné, nebo má daň z příjmu zůstat progresivní?
Co chci, je jedna věc, ale nejdříve musím jednat s partnery. Říkám to hlavně proto, že politická situace je velmi křehká a všichni jsou velmi hákliví na slova. Bylo by nekorektní, kdybych jim jako kandidát na předsedu něco vzkazoval.
* Již jste se setkal separátně s šéfem ČSSD Jiřím Paroubkem. Měl jste schůzku i s Topolánkem, co jste probírali?
Setkali jsme se a určitě jsme se nebavili o počasí. Bavili jsme se o mých postojích k návrhům a on mi sděloval své. Šlo o to samé, co s těmi ostatními. Protože se neznáme, tak jsme si sdělovali své postoje.
* Podle předběžné podpory krajů vás by volila Morava, vaši konkurentku Vlastu Parkanovou Čechy. Znamená to, že se strana nějakým způsobem štěpí?
Já jsem zaznamenal, že mě podporují i Pardubice a Hradec Králové. Paní Parkanovou zase podporují jistě i na Moravě. Já si nepřipouštím myšlenku nějakého rozdělení. Kdybych měl být tím, kdo by měl stranu rozdělit, nebudu raději kandidovat či odstoupím. Mám nepřekonatelný odpor k jakémukoli rozdělování.
Oldřich Danda