Témata

Cirkulární ekonomika



 

Úvod

Země nám byla svěřena do péče, jinou nemáme. Je našim úkolem předat Zemi našim dětem a vnoučatům v dobrém stavu. Ve stavu, kdy se nebudou muset obávat o své zdraví nebo dokonce o své přežití.

Jak toho můžeme docílit? 

Odpovědí je cirkulární ekonomika.

Co je to cirkulární ekonomika?

Cirkulární ekonomika je jedním ze způsobů, jak dosáhnout udržitelného rozvoje. Je to cesta, díky které ochrana životního prostředí nejde proti ekonomickému růstu a životní úrovní obyvatel. Je založena na uzavřených cyklech výrobních materiálů.

Klíčové je, aby materiály ze kterých se vyrábí jednotlivé produkty byly odděleny do dvou nezávisle cirkulujících okruhů. První operuje s látkami organického původu, které jsou snadno odbouratelné a není u nich proto problém navrátit je zpět do biosféry. Druhý operuje se syntetickými látkami, jež by měly být do produktů vkládány tak, aby bylo možné je z nich následně extrahovat a opět použít, a nebylo tak nikdy nutné je do biosféry vracet, protože ji neúměrně zatěžují.

Ve skutečnosti to není nic jiného než šetrnost. Normální je neplýtvat. Nevymýšlíme nic nového, vracíme se jen k tomu, co tady fungovalo stovky let. Mnoho vyrobených produktů může mít i druhý život. V této době neexistuje odpad, který by musel skončit na skládkách. Přesto je v ČR 178 skládek komunálního odpadu.

Jak je to možné?

V České republice je velmi nízká podpora recyklace a energetického využívání odpadu a velmi nízký skládkovací poplatek. České zákony ale nesměřují k cirkulární ekonomice.
 
Šetrní musíme být i na nižších úrovních. Šetrní musíme být v krajích, v obcích i v domácnostech.