KDU.breadcrumbs.homeSPOLU21 AntiCovid tým Jaký je rozdíl mezi rouškou a nano rouškou?
Zpět

Jaký je rozdíl mezi rouškou a nano rouškou?

Přidáno 23. 2. 2021
Ilustrační foto
nanospace.cz

Zatímco obvyklé zdravotnické roušky mají zpravidla strukturu tří netkaných textilií (2 vrstvy spunbond a mezi nimi 1 vrstva meltblown), nanovlákenné roušky obsahují vedle netkaných textilií především velice účinnou vrstvu nanovlákenné membrány, která je přibližně stokrát hustší, než netkané textilie spunbond a meltblown. Materiál, ze kterého jsou vyrobeny nanovlákenné roušky, může mít záchyt až 99,9 % bakterií a virů.
Nano roušky

  • Neztrácí účinnost zvlhnutím
  • Chrání před viry a bakteriemi toho, kdo ji nosí
  • Lze ji opakovaně používat při vhodném zacházení (2-3x)
  • Nepropustí alergeny - vhodná pro alergiky 
  • Vhodná do letního počasí

Běžné chirurgické roušky

  • Ztrácí účinnost zvlhnutím
  • Nechrání před viry a bakteriemi toho, kdo ji nosí
  • Nelze ji opakovaně používat 
  • Propouští alergeny
  • Vhodná do letního počasí

Běžná rouška přestává fungovat po pár desítkách minut

V běžné zdravotnické roušce je hlavní záchytnou vrstvou netkaná textilie meltblown. Při výrobě se tato netkaná textilie elektrostaticky nabíjí a tím se zvyšuje její účinnost při záchytu znečišťujících látek od uživatele roušky směrem do jeho okolí. Elektrostatiku bohužel vybíjí vlhkost, takže uživatel běžné zdravotnické roušky svým vlhkým dechem po několika desítkách minut snižuje účinnost své roušky. Podobné je to i při skladování těchto zdravotnických roušek. Běžná vlhkost ve skladech elektrostatiku z roušek vybíjí a během skladování tak konvenční zdravotnické roušky postupem času ztrácejí na účinnosti.

Proč konvenční roušky chrání před viry jednosměrně a nanoroušky obousměrněViry nemění velikost. Nezvětšují se, ani se nezmenšují. Mají stejný rozměr, když letí do roušky jak z vnější, tak i z vnitřní strany. Jak je tedy možné, že v případě konvenčních roušek je chráněno jen okolí případně nakaženého uživatele roušky, ale samotný uživatel roušky chráněn před viry není? A jak je možné, že v případě nanovlákenných roušek je chráněno okolí uživatele roušky a současně i samotný uživatel roušky?

Klíčem k zodpovězení těchto otázek je velikost nosičů, na kterých viry cestují vzduchem. Viry totiž neputují volným prostorem samy. Nesou se vzduchem na svých nosičích - větší se nazývá kapénka, menší je aerosol. Zatímco větší a těžší kapénky mají vlivem zemské přitažlivosti tendenci rychle klesat směrem dolů k zemi, aerosol má díky menší velikosti a nižší hmotnosti možnost udržet se ve vzduchu mnohem déle a putovat ve vzdušných proudech na delší vzdálenosti.

Mezi obličejem a rouškou je vlivem dechu uživatele vysoká vlhkost vzduchu. Kapénky s viry, které vylučuje případně nakažený uživatel roušky, se kvůli vysoké vzdušné vlhkosti prakticky nevypařují a proto zůstávají relativně velké. Díky tomu se lépe zachytávají i v běžných textiliích. Z vnější strany roušky je ale mnohem nižší vlhkost vzduchu. Voda v kapénkách s viry se v otevřeném prostoru velmi rychle vypařuje. Než kapénka s virem doletí ze vzdálenosti jednotek metrů k vnější straně roušky, zmenší se kvůli vypařování vody do velikosti řádově stovek nanometrů. To je velikost, kterou nejlépe zachytí nanovlákenná membrána. Díky tomu je před viry putujícími vzduchem na malých aerosolových částicích chráněn i samotný uživatel nanoroušky.

K tomu, aby nanorouška dobře chránila svého uživatele před virovou nákazou, musí být na obličeji řádně upevněna a utěsněna. Mezi okraji roušky a obličejem by ideálně neměla být žádná mezera. I štěrbina s průměrem desetiny milimetru je pro vir jako pro člověka díra o velikosti celé městské čtvrti. Pokud byste přisávali skulinou mezi rouškou a obličejem nefiltrovaný vzduch, vytvoříte tak vzdušný proud, kterým k vašim ústům a nosu mohou putovat také aerosolové částice s viry. Když si pořizujete nanovlákenné roušky, vyhledávejte produkty, které obsahují drátek pro upevnění kolem nosu. Při nasazování drátek kolem nosu správně vytvarujte, aby vám nanorouška přiléhala k obličeji. Jen tak vám může tato účinná ochranná pomůcka dobře a spolehlivě sloužit.