Rozbalit vše

2014

Začátek roku byl ve znamení tříkrálového podpisu koaliční dohody a našeho vstupu do vlády Bohuslava Sobotky. Pavel Bělobrádek se tak stal místopředsedou vlády pro vědu, výzkum a inovace. Marian Jurečka usedl do křesla ministra zemědělství a Daniel Herman hájí naše barvy na ministerstvu kultury. Jan Bartošek byl zvolen po Pavlu Bělobrádkovi místopředsedou sněmovny.

V květnu proběhly už třetí volby do Evropského parlamentu. Naši kandidáti uspěli a se ziskem 9,95 % hlasů jsme poprvé získali tři mandáty. Evropskými poslanci se tak stali Pavel Svoboda, Michaela Šojdrová a Tomáš Zdechovský.

Podzim byl ve znamení voleb do Senátu a do zastupitelstev měst a obcí. Do Senátu byli zvoleni čtyři naši kandidáti a další tři na společné kandidátce se Stranou Zelených. V Senátu tak mohl vzniknout Klub KDU-ČSL a nezávislých s jedenácti členy. Předsedou klubu byl zvolen Petr Šilar, Miluše Horská byla opětovně zvolena místopředsedkyní Senátu a Václav Hampl se stal předsedou výboru pro evropské záležitosti.

V komunálních volbách jsme získali celkem 3996 mandátů,  z politických stran jsme byli co do počtu mandátu nejúspěšnější. Dokázali jsme se vrátit do zastupitelstev a Rad řady krajských měst  ( Praha, Brno, Ostrava, Plzeň, České Budějovice, Pardubice, Karlovy Vary), v dalších jsme obhájili či posílili své postavení ( Olomouc, Hradec Králové, Jihlava), někde jsme ovšem také ztratili ( ve Zlíně zastoupení v Radě, v Ústí nad Labem a v Liberci jsme se do zastupitelstva vůbec nedostali).

Ve vládě i v Parlamentu se podařilo prosadit řadu věcí z našeho volebního programu, především podporu pracujících rodičů s dětmi, snížení DPH u některého zboží, atd

V roce 2014 posílilo naše řady 596 nových členů a bylo nás tak 27878 v 1951 organizacích.