Rozbalit vše

2013

Poprvé proběhla přímá volba prezidenta republiky. KDU-ČSL nominovala zkušenou a oblíbenou Zuzanu Roithovou, díky dobré organizaci a nasazení členské základny se podařilo sehnat dostatek podpisů, a Zuzana Roithová se tak mohla o prezidentskou funkci legitimně ucházet. V prvním kole  získala téměř 5 % hlasů, nelevicová veřejnost se bohužel rozhodla podporovat Karla Schwarzenberga. Ten také spolu s Milošem Zemanem překvapivě postoupil do druhého kola. KDU-ČSL po nejednoduché diskuzi nakonec Karla Schwarzenberga veřejně podpořila (i kvůli členství TOP 09 v ELS), zvítězil však Miloš Zeman.

Tento rok se měl stát rokem přípravy na řádné volby v následujícím roce. Na jaře se sešel volební sjezd v Olomouci. Ve funkci potvrdil Pavla Bělobrádka, prvním místopředsedou se stal Marian Jurečka a řadovými místopředsedy Zuzana Roithová, Jan Bartošek, Klára Liptáková a Roman Línek.

V létě však politickou scénu destabilizovala aféra na úřadu vlády, která vedla k pádu vlády Petra Nečase, jmenování „prezidentské“ vlády Jiřího Rusnoka a k vypsání předčasných voleb na říjen. Tyto volby potvrdily nárůst důvěry naší strany u veřejnosti a se ziskem 6,78 % a 14 mandátů jsme zaznamenali v dějinách České republiky unikátní comeback. Volební výsledky ostatních stran nás však postavily do nejednoduché odpovědnosti - ihned po návratu do Sněmovny a se téměř novým poslaneckým týmem (zkušenost z PS měl jen Ludvík Hovorka) přijmout vládní odpovědnost. Po obsáhlé a nejednoznačné vnitrostranické diskuzi jsme nakonec vstoupili do koaličních jednání s ČSSD a ANO. Obsáhlá programová a procedurální část koaliční dohody umožnila vyjednávacímu týmu do programu příští vlády prosadit téměř všechny klíčové body našeho volebního programu. V tomto roce do KDU-ČSL vstoupilo 337 nových členů, a měli jsme jich tak 28872.