Rozbalit vše

2007

Na začátku ledna byla jmenována nová vláda. Jiří Čunek se stal místopředsedou vlády a ministrem pro místní rozvoj a Celostátní výbor akceptoval jeho návrh na obsazení dalších postů – Vlasta Parkanová se stala ministryní obrany, Miroslav Kalousek ministrem financí, Cyril Svoboda jako ministr vedl legislativní radu vlády a v čele ministerstva kultury stanula Helena Třeštíková. Ta ovšem po třech týdnech vládu opustila a nahradil ji Václav Jehlička. Měli jsme tedy ve vládě pět ministrů, což byl historicky nejvyšší počet. Je paradoxem, že ve vládě vedle sebe usedli jak Miroslav Kalousek, tak i Cyril Svoboda, jejichž ostrý osobní střet byl jednou z příčin konce druhdy úspěšné Čtyřkoalice. Jiří Čunek se tak pokusil, aby naše vládní nominace odrážela všechny názorové proudy – v naději, že se situace ve straně uklidní.

KDU-ČSL byla pod tlakem pravicové ODS a je třeba připustit, že zdaleka ne všechny vládní reformy pozitivně rezonovaly v členské a voličské základně. Naše účast ve vládě tak byla vykoupena velkými programovými ústupky. Zavedení rovné daně znamenalo ukončení prorodinného společného zdanění manželů, byly zavedeny zdravotnické poplatky atd. Navíc jsme rezignovali na přání sjezdu, aby se nová vláda neopírala o hlasy přeběhlíků. Převládla ovšem touha mít podíl na moci i za cenu výrazného pootočení směru naší politiky k liberálnímu proudu. Třetí koaliční partner – Strana zelených – rezignoval téměř na vše. Zřejmě uspokojen skutečností, že na šest mandátů v Poslanecké sněmovně získali čtyři ministerská křesla. Proti vládě se velmi tvrdě a permanentně vymezovala sociální demokracie a Jiří Paroubek odmítal jakoukoliv možnost k vedení konstruktivní diskuze.

Mnoho následujících měsíců ovšem bylo poznamenáno problémy, které se začaly objevovat kolem předsedy strany Jiřího Čunka. Ať už byly vytvořeny uměle a na objednávku, nebo měly jiný původ, faktem zůstává, že se KDU-ČSL dostala do nevýhodné obranné pozice a stala se snadným terčem útoků jak koaličních partnerů, tak i opozice. Na začátku listopadu pak Jiří Čunek opustil vládu, předsedou strany ale zůstal. V průběhu roku k nám vstoupilo 388 nových členů a celkem nás bylo 40767.