KDU.breadcrumbs.homeCelostátní web Témata Dávky jako pomoc, ne životní styl
Zpět

Dávky jako pomoc, ne životní styl

Přidáno 13. 6. 2024 (Administrátor)
Ilustrační foto
Reformou sociálních dávek zajistíme konec jejich zneužívání, pomůžeme především rodinám, dětem a potřebným. Vyřízení dávek bude zároveň jednodušší.
Sociální pomoc státu je nyní zbytečně složitá, víceméně plošná, neadresná a naprosto nemotivující. Proto tento zkostnatělý systém měníme. Pomoc státu bude jednodušší, spravedlivější a hlavně motivační. Místo čtyř dávek, tedy čtyř žádostí, ke kterým je nutno pokaždé dokládat řadu formulářů, bude pouze jedna jediná online žádost.
Opakující se dávky, jako jsou přídavek na dítě, příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení, sloučíme do jedné nové dávky státní sociální pomoci. Řada domácností totiž pobírá právě kombinaci těchto dávek. Výsledkem bude obrovská úspora času a celkové zjednodušení: jedno řízení, jedna žádost, jedno dokládání.
Propojením dávek skutečně adresně zacílíme jen na toho, kdo nedokáže pokrýt své náklady na živobytí a bez pomoci se neobejde. Zařídíme, aby se lidem vždy vyplatilo snažit se řešit svou životní situaci a aktivně si hledat práci.