KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy Vláda vyslyšela požadavek lidovců a odhlasovala zákaz HHC i dalších návykových látek
Zpět

Vláda vyslyšela požadavek lidovců a odhlasovala zákaz HHC i dalších návykových látek

Přidáno 14. 2. 2024
Ilustrační foto
Tiskové zprávy

Nehodláme se smířit s tím, že malé děti končí kvůli HHC na jednotkách intenzivní péče. Proto jsme velmi rádi, že vláda dnes napodruhé vyslyšela naši žádost a rozhodla o zákazu HHC i dalších návykových látek. Jako lidovci jsme poprvé tento krok požadovali již loni. Zařazení na seznam návykových látek ale považujeme jen za dočasné řešení. Dlouhodobým a systémovým řešením je vytvoření seznamu psychomodulačních látek, který umožní pružně reagovat na nové syntetické látky na trhu. Za nejdůležitější nicméně považujeme vytvoření fungujícího a dostatečně financovaného systému prevence proti závislosti na drogách včetně alkoholu.

„Nikdo z nás, kdo máme děti, nechceme končit tak, že je budeme odvážet na jednotku intenzivní péče kvůli návykovým látkám. Proto jsme jako lidovci navrhovali řešit situaci ohledně HHC na úrovni vlády už loni v létě. Vláda tehdy naše obavy nevyslyšela a dnes se ukazuje, že to byla chyba. Přitom ve dvanácti evropských státech, včetně Francie a dalších, tento režim zvolili velmi rychle,“ uvedl lidovecký ministr zemědělství Marek Výborný„Úplný zákaz je v tuto chvíli jediné možně řešení. Neexistuje totiž žádné hodnocení rizik, které by mohla využít potravinářská inspekce k zákazu potravin s touto látkou. Získání zmíněného hodnocení rizik totiž nejprve vyžaduje zdlouhavou vědeckou práci. Nelze to prostě napsat na list papíru. Oproti tomu po tom, co dnes vláda zařadila nejen HHC na seznam návykových látek, tento krok v co nejkratší době potvrdí Evropská komise a zákaz vejde v platnost. To je nejúčinnější způsob, jak zabránit dalším otravám malých dětí,“ dodává Výborný.

„Co je víc, zdraví, nebo kšeft? Za lidovce je odpověď jasná. Pokud končí děti na jednotkách intenzivní péče, musíme prostě zakročit, nehledě na to, že tím někomu sáhneme na byznys. Zařazení na seznam návykových látek je způsob, jak ukázat, že není normální legálně prodávat látky, které ohrožují zdraví našich dětí. V tuto chvíli nemáme po ruce jinou legislativu, která by umožňovala striktní a rychlý zákaz prodeje dětem. Jako dlouhodobé, systémové řešení ale lidovci navrhují vytvoření nové kategorie psychomoduačních látek, která by zakázala například prodej dětem, prodej v automatech či přes internet a stanovila jasná pravidla, jak mají vypadat obaly těchto produktů. Po přijetí souvisejícího zákona můžeme méně zdravotně a sociálně škodlivé látky ze seznamu návykových látek přeřadit  do nově vzniklé kategorie,“ vysvětluje lidovecký poslanec, místopředseda strany a expert na zdravotnictví Tom Philipp.

„Roky jsem se věnoval prevenci a léčbě klientů ze závislosti na nealkoholovych drogách. Mám osobní zkušenost s tím, že tuzemský zdravotní systém je v současnosti v důsledku užívání návykových látek značně zatížen. Občané České republiky patří mezi největší konzumenty alkoholu v EU a v horní polovině států jsme i v počtu kuřáků. S následky nadužívání alkoholu, nikotinové závislosti a dalších drog se naše zdravotnictví musí potýkat každý den. Například Nizozemsko a další státy s liberálnější politikou ohledně omamných látek dlouhodobě investují obrovské peníze do prevence drogové závislosti. U nás ale tyto peníze chybí a místo jejich zajištění stále diskutujeme jen o dalším rozvolnění protidrogové politiky. Uvědomme si, že nelze mít liberální politiku ohledně návykových látek bez fungující prevence. Právě na její zajištění by se měl soustředit protidrogový koordinátor. Dostatek finančních prostředků na prevenci je ta správná cesta,“ řekl Jan Bartošek, místopředseda sněmovny, první místopředseda KDU-ČSL a expert strany na protidrogovou problematiku.

kategorie Tiskové zprávy