KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy Vláda schválila dřívější odchod záchranářů do důchodu
Zpět

Vláda schválila dřívější odchod záchranářů do důchodu

Přidáno 8. 9. 2022
Ilustrační foto
ministerstvo práce a sociálních věcí

Kabinet dnes schválil návrh zákona, který snižuje důchodový věk zdravotnickým záchranářům. Úprava má začít platit od 1. ledna 2023. Obecné řešení snižování důchodového věku u tzv. náročných profesí bude součástí komplexních změn, které by měly být předloženy již příští rok. Další úprava týkající se zkrácení potřebné doby důchodového pojištění na 25 let prozatím na vládě schválena nebyla a kabinet se k předloze vrátí po další diskusi.

Snížení důchodového věku se bude týkat hned několika profesí, a to členů výjezdové záchranářské skupiny, operátorů zdravotnických operačních středisek a záchranářů horské služby. Celkem se jedná o zhruba 6 500 zaměstnanců.

„Záchranáři jsou prakticky permanentně vystaveni stresu, často i fyzické zátěži. Proto je naprosto správné jim dřívější odchod do důchodu umožnit. Minulá vláda původní verzi zákona chybně napsala a návrh obsahoval formální nepřesnosti. Chyběl třeba mechanismus, jak má Česká správa sociálního zabezpečení předčasný důchod vypočítat a kdo konkrétně jej může dostat. Hrozilo tedy, že žádosti budou zamítnuty,“ zdůvodnil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Základní podmínkou pro snížení důchodového věku bude odpracování alespoň 4 400 směn na pozici záchranáře, což znamená asi 20 odpracovaných let. Obecný důchodový věk bude v takovém případě snížen o 30 měsíců. Za každých dalších 74 odpracovaných směn se bude důchodový věk snižovat vždy o jeden kalendářní měsíc, maximálně ale o 5 let.

Příklad: za 4 474 směn půjde o snížení důchodového věku o 31 měsíců, za 4 844 směn o 36 měsíců, za 5 732 směn o 48 měsíců.

Dřívější nárok na důchod je zároveň vázán na zvýšené pojistné, které za tyto pracovníky odvádí zaměstnavatelé. Tím dojde k vyvážení skutečnosti, že ostatní zaměstnanci tyto výhody nemají, avšak nebudou na snížený důchodový věk vybrané skupiny doplácet.

kategorie Tiskové zprávy